Cijena nafta je pala uslijed zabrinutost da će američke Savezne rezerve nastaviti povećavati kamatne stope u SAD-u radi borbe protiv inflacije. To je zasjenio najnoviji prekid opskrbe u Europi i optimizam u pogledu oporavka potražnje u Kini.
West Texas Intermediate potonuo je ispod 76 dolara po barelu nakon što nije uspio zadržati rane dobitke. Najveća poljska naftna kompanija PKN Orlen neočekivano je prestala primati naftu putem naftovoda Družba iz Rusije, pa su trgovci i dalje zabrinuti da će još uvijek visoka američka inflacija Fed prisiliti na nastavak s podizanjem stopa. To bi moglo pomoći dolaru, izazvati recesiju u SAD-u i naštetiti robi.
Sirovom se naftom ove godine dosad trgovalo unutar relativno uskog raspona od deset dolara dok ulagači procjenjuju sukobljene snage, uključujući prognoze za opskrbu iz Rusije, ponovno otvaranje Kine i putanju monetarne politike. Prognoze tržišta doći će u fokus sljedećih dana dok se trgovci okupljaju u Londonu na Međunarodnom tjednu energije, jednom od glavnih događaja naftne industrije.
"Niz dosadašnjih iznenađenja inflacije u SAD-u zahtijevao je još jednu rundu rekalibracije u očekivanjima povećanja stopa", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asiju u Singapuru. Ipak, svaki oporavak kineske ekonomije bolji od očekivanog mogao bi podržati potražnju, rekao je.
WTI je za isporuku u travnju pao za 0,6 posto, na 75,90 dolara po barelu u 6:07 u Londonu. Brent je pak za isporuke u travnju pao za 0,6 posto, na 82,67 dolara po barelu.
Dok je Europska unija zabranila isporuke ruske sirove nafte i naftnih proizvoda morem, neki tokovi cjevovoda ostali su otvoreni. Poljska je opetovano govorila kako planira u potpunosti ukinuti uvoz ruske nafte, a Orlen je rekao da obustava neće utjecati na potrošače.
Uz pooštravanje sankcija Rusiji, Europa je u travnju uvezla velike količine dizela povećanjem isporuka iz Azije i Bliskog istoka. Ograničenja za Rusiju nisu baš bila toliko djelotvorna jer im se Kina, Indija i Turska nisu pridružile, rekao je bivši američki ministar financija Lawrence Summers.