Europska unija (EU) postigla je dogovor o uporabi klimatski pogodnih zrakoplovnih goriva kako bi se postupno zračni transport doveo u sklad s ciljevima zelene tranzicije.
Pregovarači Europskog parlamenta i zemalja članica dogovorili su se da količina održivih zrakoplovnih goriva s manjim ugljičnim otiskom, dostupna u zračnim lukama u EU-u, mora iznositi šest posto do 2030. godine, a od toga 1,2 posto mora biti sintetički proizvedeno uz korištenje obnovljivih izvora i ugljika izdvojenog iz atmosfere. Do 2050. ta bi ukupna količina održivih goriva morala doći do 70 posto uz udio 35 posto sintetičkih.
Već do kraja 2025. udio održivih goriva trebao bi biti na dva posto. Pregovarači su se sporazumjeli da niskougljična goriva, kao nuklearno, također može pridonijeti ostvarenju cilja o uporabi sintetičkih goriva.
Čitaj više
Cijene aviokarata za poslovnu klasu zbog tečajne pogreške prodali za kikiriki
Putovanje od 14.500 kilometara inače košta gotovo 20 puta više.
19.04.2023
Peović: Ove godine oporavak zračnog prometa u Hrvatskoj
Četiri najveća hrvatska aerodroma u 2022. imala su 9,2 milijuna putnika.
18.04.2023
Pozdravimo se s jeftinim aviokartama, pojest će ih dekarbonizacija
Zračni prijevoznici suočavaju se s velikim izazovom dekarbonizacije i pooštravanjem klimatskih zakona.
17.04.2023
Pola milijuna avioputnika u prva dva mjeseca, premašena i 2019.
Promet u zračnim lukama potvrđuje i ranije objavljene dobre turističke brojke.
12.04.2023
Ovaj dogovor predstavlja iskorak u nastojanju dekarbonizacije u jednom od najproblematičnijih sektora budući da su tehnologije poput letjelica na vodik ili električne baterije još uvijek u samim povojima.
U EU-u se nadaju da će se s rastom uporabe biogoriva i sintetičkog kerozina tržište razviti, a cijene pasti.
Prema izvješću Europske agencije za sigurnost zračnog prometa iz 2022. godine, trenutačno su održiva goriva u uporabi tek na sitnih 0,05 posto.
Dužnosnici zrakoplovnih tvrtki smatraju da bi uporaba skupljih goriva zbog skupljih karata mogla dovesti do manjeg prometa.
"EU mora razmišljati o održivim gorivima kao što razmišlja o vjetroelektranama, solarnim panelima i drugim održivim tehnologijama s ciljem podupiranja energetske tranzicije u zrakoplovstvu", kazao je Laurent Doncel, vršitelj dužnosti direktora u Airlines for Europe, najveće udruge zračnih prijevoznika u EU-u.
Odluka EU-a da isključi sporne sirovine za biogorivo kao što su palmino ulje ili žitarice namijenjene za ljudsku prehranu doživljena je u Europskom savezu za promet i okoliš, koji okuplja nevladine udruge iz tih područja, kao prava pobjeda njihove kampanje. No s druge strane, upozoravaju da bi oslanjanje na ulja za kuhanje ili životinjske masti moglo prouzročiti nestašice u drugim industrijama, što bi onda moglo povećati potražnju za palminim uljem.
Zrakoplovstvo će također biti uključeno u EU-ovo tržište emisijskih dozvola, odnosno zračni prijevoznici koji djeluju u EU-u morat će plaćati za emisije stakleničkih plinova koje proizvode.
Istodobno će biti dani poticaji za dekarbonizaciju u obliku 20 milijuna ugljičnih dozvola do 2030. kako bi se zrakoplovnim tvrtkama pomoglo u pokrivanju troškova održivih goriva.
Neke od tvrtki, kao što su British Airways, Lufthansa, Air France-KLM i Ryanair, već su se obvezale na postizanje neto nulte emisije do 2050.
Europski parlament i zemlje članice sada trebaju formalno odobriti postignuti dogovor.