Europski napori da se koristi više zelenoga goriva pomogli su razvoju industrije u Kini u kojoj se skuplja, reciklira i transportira otpad poput ulja korištenog u pripremi hrane.
No količina takvog biogoriva sada je postala prijetnja europskim proizvođačima koji izražavaju sumnju u prevare kod izvoza u Europsku uniju (EU).
Naime, zabrinutost se temelji na pretpostavci da tvrtke u Aziji miješaju gorivo koristeći jeftine sirovine te ih lažno etiketiraju kako bi se mogli kvalificirati za poticaje u okviru EU-ovih energetskih ciljeva u području obnovljivih izvora.
Primjerice, prvorazredni proizvod iz otpada miješa se s drugim sastojcima i onda prodaje kao održiva vrsta goriva, premda to zapravo baš i nije.
Zabrinutost raste kako izvoz kineskog biodizela u EU raste. Istodobno raste kineski uvoz palminog otpada iz Indonezije i Malezije, a neki u tom europskom sektoru smatraju da je taj uvoz prevelik i da možda sadrži druge sirovine.
Također, izvoz u EU utječe na cijene biodizela i marže kod europskih proizvođača, a ima i slučajeva prestanka proizvodnje.
Prodaja biodizela u EU-u privlačna je jer se ostvaruju poticaji, a goriva sačinjena na temelju otpada postižu veće cijene od onih temeljenih na žitaricama jer je to održivije. No problem je u tome što je teško provjeriti što se sve stavlja u biodizel.
"Kod već gotovog proizvoda koji je kemijski pretvoren u biodizel, gotovo je nemoguće znati koja je sirovina korištena. Imate veliku količinu proizvoda premium kvalitete koji dolaze na tržište EU-a po vrlo niskim cijenama. Vjerojatno i zato što se djelomično ne temelje na odgovarajućoj sirovini. Barem je to ono u što sumnjamo", kaže Xavier Noyon, glavni tajnik europske udruge EBB koja okuplja oko 70 posto proizvođača biodizela.
Cjenovni pritisak ponude u Europi dovodi do djelomične ili potpune obustave proizvodnje kod nekih proizvođača biogoriva, napominje EWABA, europska udruga koja zastupa interese proizvođača biogoriva iz otpada.
"Jednako pate mali i veliki igrači. Tržište uvijek ima uspone i padove, no ovakav slučaj još nije doživljen", pojašnjava glavni tajnik EWABA-e Angel Alvarez Alberdi.
Globalni fokus na smanjenje uporabe fosilnih goriva pojačava potražnju za biogorivima za vozila i zrakoplove. No to pojačava i debatu o prednosti proizvodnje hrane ili goriva. Nema, naime, dovoljno sirovina kao što su biljna ulja, životinjske masti ili otpad za bitno povećanje proizvodnje.
"Kada potražnja eksponencijalno raste, bojim se da nije problem samo u dobavnim lancima, već se i javlja motivacija za različite vrste prevara", smatra Vasu R. Vasuthewan iz neovisne inicijative za međunarodni sustav održivog i ugljičnog certificiranja ISCC.
ISCC izdaje certifikate za materijale i goriva, uključujući za sve što je potrebno kako bi se zadovoljila pravila EU-a. Pandemija je ograničila mogućnosti testiranja, a sada je potražnja za testiranjem naglo porasla dok su za to potrebni resursi ograničeni.
Od kraja 2022. snažno je porastao kineski izvoz biodizela u EU.
Sumnje u prevaru pojavljuju se zbog kineskog uvoza velikih količina tekućih ostataka kod proizvodnje palmina ulja dok proizvodnja tog ulja istodobno stagnira. Postavlja se pitanje ne koriste li se za biodizel i neki drugi sastojci.
ISCC sada provodi nenajavljene provjere u pogonima u Kini i Singapuru te je povećao kapacitet za inspekcije u Aziji.
Iz EBB-a i EWABA-e poručuju da je potrebno da europske institucije hitno djeluju kako bi se spriječile moguće prijevare i tako umanjila egzistencijalna prijetnja za neke od europskih proizvođača biogoriva.