Utrka Europljana da ugljenom iz raznih dijelova svijeta zamijene smanjeni dotok ruskih energenata doveo je do zagušenja u ključnim europskim uvoznim lukama u Belgiji i Nizozemskoj.
U prvoj polovici godine, uvoz ugljena na područje luka Antwerpen, Rotterdam i Amsterdam povećan je na 26,9 milijuna tona, odnosno za 35 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Zalihe su sad već poprilično popunjene i blizu rekordnima iz 2019. godine, no velika količina dopreme izazvala je pravo zagušenje na prilazima tim lukama.
"Isporuke snažno rastu u nastojanju zamjene ruske kupnje. Sada više ugljena dolazi iz SAD-a, Kolumbije i Australije, zemalja koje proizvode materijal koji stvara više topline i energije pri izgaranju", rekao je vodeći analitičar za sirovine, plin i LNG u Kpleru, specijaliziranoj tvrtki za praćenje tržišta roba, Matthew Boyle.
Utrka za energentom koji su mnogi htjeli pospremiti u povijest jača kako zemlje poput Njemačke ili Austrije oživljavaju već zanemarene termoelektrane na ugljen kao odgovor na smanjenje ruske dobave.
Referentna europska cijena jednogodišnjeg terminskog ugovora za ugljen u lipnju je dosegla rekordnu razinu.
Prema podacima Kplera, trenutačno se za iskrcaj brodova s ugljenom čeka 10 dana.
"Vidimo veliku zagušenost u europskim lukama. Na čekanju 29. lipnja ispred Antwerpena, Rotterdama i Amsterdama nalazio se 71 brod, što je trostruko više od petogodišnjeg prosjeka u to vrijeme", kaže Abhinav Gupta, analitičar Braemara koji se bavi posredovanjem kod ugovaranja pomorskog transporta.
Niska razina Rajne doprinosi kašnjenjima, no Gupta očekuje kako bi se vrijeme čekanja do sredine srpnja moglo smanjiti na osam dana.