Cijena nafte na svjetskom tržištu na putu je petog tjednog pada na koji je utjecala odgoda sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika (OPEC+) na kojem se trebalo odlučiti o razini smanjenja proizvodnje nafte za početak 2024. godine. Zbog neslaganja između Saudijske Arabije koja zagovara drastičnije smanjenje proizvodnje nafte i ostalih članica, sastanak je odgođen za kraj mjeseca.
Terminski ugovori referentne nafte Brent su u petak ujutro u blagom padu i iznose nešto više od 81 dolara za barel, a cijena američke West Texas Intermediate nafte također pada i iznosi oko 76 dolara za barel, no njome se u četvrtak zbog američkog Dana zahvalnosti nije trgovalo.
Na dugotrajni pad cijene nafte utječe usporavanje svjetskog gospodarstva, pa samim time i manja potražnja za tom robom, kao i povećanje proizvodnje nafte izvan članica OPEC±a. Zalihe nafte u SAD-u rastu, a sankcije za izvoz nafte iz Venezuele ublažene su, što je povećalo ponudu na tržištu. Od kraja rujna, kada je nafta bila na vrhuncu, cijena joj je pala za 16 posto.
Sada se čeka novi sastanak OPEC±a zakazan za 30. studenog, i to online umjesto uživo. Glavni problem u OPEC±u nastao je zbog spora oko kvota proizvodnje nafte za pojedine afričke članice. Naime, na posljednjem su sastanku OPEC±a, afričke članice, uključujući Angolu, Republiku Kongo i Nigeriju, bile pod pritiskom prihvaćanja niže proizvodne kvote za 2024. godinu. Kad bi se od tih zemalja tražilo još veće smanjenje proizvodnje, OPEC+ možda ne bi uspio postići konsenzus.
Saudijska Arabija s Rusijom smanjenjem proizvodnje nafte pokušava povećati cijenu te robe na svjetskom tržištu. Radi toga su te dvije zemlje samoinicijativno odlučile dodatno smanjiti proizvodnju nafte do kraja ove godine. Arabija je proizvodnju smanjila za milijun barela dnevno.
U međuvremenu, Međunarodna agencija za energiju prognozira da će tržište nafte sljedeće godine ostvariti suficit, pa se postavlja pitanje koliko će ta želja Saudijske Arabije biti ostvariva.
Profit Saudi Aramca u trećem kvartalu pao za čak 23 posto
Profit saudijskog naftnog diva Saudi Aramco se zbog pojeftinjenja sirove nafte na svjetskom tržištu, ali i smanjenja potražnje za tom robom u trećem kvartalu ove godine smanjio za čak 23 posto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine.
Saudi Aramco je u trećem kvartalu ove godine ostvario profit u iznosu od 32,6 milijardi dolara, a u istom razdoblju prošle godine, kada su cijene nafte dostigle rekordne vrijednosti, profit od 42,4 milijarde dolara. U prvih je devet mjeseci saudijski naftni div ostvario profit od 94,5 milijardi dolara, dok je za prvih devet mjeseci prošle godine profit kompanije iznosio 130,3 milijarde dolara.
Aramco putem izdašnih dividendi osigurava veći dio prihoda saudijske vlade.
Izdaci Saudijske Arabije sve su veći zbog ambicioznih planova kraljevstva, među kojima su futuristički grad Neom, kupovina visokoprofiliranih nogometaša i udjela u sportskim ligama, a cijena sirove nafte drastično je pala u odnosu na prošlogodišnje rekorde.
Brent za listopad trgovao se oko 80 dolara po barelu nakon što je porastao za 1,6 posto u prethodnoj sesiji, dok je West Texas Intermediate bio ispod 76 dolara.
Cijena sirove nafte je porasla u ponedjeljak jer su se trgovci odlučili na kupnju dionica tijekom pada tržišta, nakon najvećeg tjednog gubitka od početka svibnja.
Cijena Brenta pala je gotovo dva posto u ponedjeljak ujutro, prije nego što se oporavila i trgovala blizu 78 dolara, dok je West Texas Intermediate (WTI) pao ispod 75 dolara.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo vam poslati poveznicu za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.