Panika koja je ove godine zavladala među trgovcima dijamantima počela se smirivati nakon što je poslovanje Alrose PJSC, ruske kompanije koja se bavi proizvodnjom dijamanata, počelo dosezati predratne razine.
Alrosa proizvodi otprilike trećinu svih nebrušenih dijamanata u svijetu, a kompanije iz ove industrije vrijedne 80 milijardi dolara našle su se u problemima nakon što su zbog zabrana bankovnih uplata na Alrosin račun ostale karike iz lanca proizvodnje i prodaje nisu mogle normalno funkcionirati. Iznenadna nestašica dovela je do skoka cijena, naročito manjeg i jeftinijeg kamenja po kojem je Alrosa najpoznatija.
Sada, nakon mjeseci paralize izazvane zapadnim sankcijama, Alrosa ponovno prodaje dijamante, i to za više od 250 milijuna dolara mjesečno, što je oko 100 milijuna manje od predratne razine, kako za Bloomberg navode izvori upoznati s podacima. Prodaja je zahvaljujući indijskim bankama koje su sada voljnije obrađivati uplate koje nisu u američkim dolarima ponovo započela, dodaju izvori.
Većina nebrušenih dijamanata prodaje se prerađivačima u Indiji, gdje se i nalazi najveći broj takvih kompanija. Prerađivači koji režu dijamante i bave se njihovom završnom obradom najčešće su malena obiteljska poduzeća. Oni proizvode gotove proizvode koji se kasnije koriste u izradi naušnica i prstenja. Alrosa dijamante dostavlja kupcima u Indiji i Europi, a kao valuta se najčešće koristi indijska rupija, navode izvori.
Nema naznaka da ove transakcije krše neke zakone ili sankcije. S druge strane, i dalje je prisutna zabrinutost zbog mogućih posljedica trgovanja ruskom robom, rekli su izvori. Dogovori se sklapaju potiho, čak i po mjerilima industrije dijamanata gdje se detalji rijetko objavljuju. Alrosa je u potpunosti prestala objavljivati informacije o prodaji i svojim financijskim rezultatima. Iz kompanije ove navode nisu željeli komentirati.
Povratak jednog od najvećih svjetskih dobavljača će prerađivačima i trgovcima koji s njim donijeti olakšanje. Međutim, cijene nebrušenih dijamanata već su uslijed pogoršanih projekcija gospodarskog rasta pokazivale naznake pada, a takvo povećanje ponude može pridonijeti daljnjem pojeftinjenju.
Međutim, u industriju dijamanata važan je reputacijski rizik, koji u slučaju ruskih dijamanata ipak postoji. Ako potrošači žele izbjeći kupnju ruskih dijamanata, mogli bi odlučiti uopće ne kupovati dijamante jer je priroda industrije takva da se teško može pratiti porijeklo bilo kojeg pojedinačnog dragog kamena. Milijuni sličnog dragog kamenja prolaze kroz ruke desetina trgovaca i prerađivača prije nego što završe u izlogu draguljarnice.
Neke kompanije unutar industrije, uključujući Tiffany & Company i Signet Jewelers Ltd., osigurale su dobavu dijamanata isključivo izvan Rusije, dok su neke države, uključujući i Sjedinjene Američke Države, odlučile takvo drago kamenje obilježiti kao "konfliktne dijamante", izvijestio je New York Times.
Traženje rješenja
No, indijski i belgijski kupci, kao i prodavači nakita iz Kine i s Bliskog istoka nastavljaju kupovati ruske dijamante i traže načine zaobilaženja bankovnih sankcija.
Alrosu, praktično govoreći, kontrolira ruska država jer savezna vlada posjeduje 33 posto kapitalnog udjela, dok dodatnih 25 posto posjeduju lokalne vlasti. Najveći globalni konkurenti su joj De Beers, u vlasništvu Anglo Americana, te još dvije kompanije sa sličnom razinom godišnje proizvodnje.
Nakon početnog kaosa izazvanog sankcijama protiv Alrose, nove isporuke dijamanata ublažile su napetosti na na tržištu. Prethodnih su mjeseci uslijed nestašica akreditirani kupci De Beersa za preprodaje drugim kompanijama imali maržu od oko deset posto. Sada su cijene na takozvanom sekundarnom tržištu, koje se sastoji od trgovaca i prerađivača, naglo pale, a marža je u posljednjih 30 dana gotovo nestala, navode izvori.
De Beers prošli tjedan nije bitnije mijenjao cijene, pa je pad tržišnih cijena doveo gotovo do nestanka marža kompanije, dodaju.