Kontrola troškova bit će jedan od najvećih izazova za industriju autodijelova, a AD Plastik se unutar nje izdvaja kao kompanija koja je više izložena "geopolitičkim efektima rusko-ukrajinskog konflikta", komentar je analitičara Bloomberg Adrije nakon objave godišnjih financijskih i poslovnih rezultata ove kompanije. AD Plastik je lani imao 109,7 milijuna eura prihoda, što je gotovo 27 posto manje nego godinu prije, uz operativnu dobit od tek 125 tisuća eura i neto gubitak od 10,6 milijuna eura.
Ovakav rezultat posljedica je bržeg pada prihoda od rashoda, koji su lani smanjeni tek 12 posto, objašnjava Ilija Nešić, analitičar korporativnih financija, zbog čega je srezana profitabilnost kompanije. Sporiji pad rashoda djelomično je posljedica inflatornog rasta cijena sirovina. Uz sve, profit je nastradao i zbog toga što su prihodi kompanije s ruskog tržišta više nego prepolovljeni, dok su prihodi s tržišta Europske unije i Srbije smanjeni za 14 posto u odnosu na 2021. godinu.
Jedna od tvornica u Rusiji još uvijek ne proizvodi, dok druga nije u punom kapacitetu, objašnjava Nešić. Rusija je važno tržište za AD Plastik i zbog potražnje – rusko je tržište prije konflikta bilo zaslužno za četvrtinu prihoda od prodaje, a sada je taj udio pao na 14 posto – i zbog ponude, a konflikt znači da su "prodaja i proizvodnja na tom tržištu i dalje vrlo nesigurni i ovise o razvoju geopolitičke situacije".
Čitaj više
AD Plastik prošle godine zbog rata u Ukrajini uronio u neto gubitak
Prošle je godine neto financijski rezultat bio minus od 80 milijuna kuna nakon dobiti od 33 milijuna u 2021. godini.
24.02.2023
Godina počela osjetnim rastom prodaje novih automobila u Hrvatskoj i u EU-u
U 26 zemalja Europske unije u siječnju je registrirano više od 760 tisuća novih automobila.
21.02.2023
Mercedesi zbog skoka cijene od 43 posto sve manje dostižni
Prosječna cijena Mercedesa lani dosegnula 72.900 eura.
18.02.2023
Kapitalne investicije kompanije sa sjedištem u Solinu lani su srezane gotovo za trećinu, primjećuje naš analitičar, a one su "ključne za zadržavanje konkurentnosti". No, zbog rastućih kamatnih stopa i nestabilnosti, kapitalne investicije sada su i skuplje i rizičnije nego ranije.
S druge, pozitivnije strane, AD Plastik je lani sklopio ugovore vrijedne dvjestotinjak milijuna eura, komentira Nešić.
Općenito, situacija u kompaniji će, kao i u ostalim dobavljačima autodijelova, ovisiti o trendovima na tržištu automobila, a Nešić smatra da će "poteškoće koje stoje pred automobilskim sektorom dovesti do otežanog organskog rasta i prodaje, pa će time i profitabilnost biti pod pritiskom". I, dok je poboljšanje situacije u nabavnim lancima tijekom 2022. pozitivno za ulaznu sirovinu i dijelove, proizvodnja će i dalje biti pod utjecajem negativnih učinaka slabije potražnje.
Nju guši zabrinutost oko moguće recesije, rastućih kamatnih stopa i pada povjerenja potrošača. "Nedavni poremećaji u vrlo kompleksnom nabavnom lancu automobilske industrije potaknuli su proizvođače automobila na promjenu modela zaliha i politike cijena (proizvođači smanjuju ponudu modela koji se slabije prodaju u korist luksuznih automobila s visokom maržom)", objašnjava analitičar Bloomberg Adrije.
Dionicom AD Plastika ovih se dana na Zagrebačkoj burzi trguje u rasponu od 13 do 13,5 eura. Na tu se razinu vratila u prvoj polovici siječnja, kad je samo u dva tjedna ojačala za gotovo 30 posto. No cijena joj je još uvijek daleko od nekadašnjih vrijednosti. Ispod 15 eura pala je prije godinu dana, nakon početka ruske invazije u Ukrajini.
Udar pandemije
Prije toga, nakon početnog udara pandemije u ožujku 2020. godine, kad je u jednom trenutku zaronila na sadašnje vrijednosti, od kraja 2020. godine držala se iznad razine od 20 eura. To su bile njene vrijednosti i tijekom nekoliko godina prije pandemije. U proljeće 2017. popela se iznad 20 eura, a cijena je nakon toga u nekoliko navrata čak i prelazila 25 eura.
Trideset posto dionica AD Plastika u vlasništvu je ruskog holdinga Avtokomponenty, a značajniji dioničari su i domaći mirovinski fondovi. Nekoliko fondova pod upravljanjem Raiffeisena drže blizu 17 posto dionica, a PBZ Croatia osiguranje mirovinski fond drži nešto manje od tri posto. Tržišna kapitalizacija kompanije ovih se dana kreće oko 53 milijuna eura (400 milijuna kuna).