Jedna stvar oko koje se roditelji i njihova djeca mogu složiti jest da su dinosauri nevjerojatni. Naš je planet nekoć bio dom fantastičnim zvijerima i to znamo jer paleontolozi mukotrpno otkrivaju veličanstvene kosture zakopane ispod naših nogu.
Ipak, danas ta prirodna čuda ne gledaju samo oduševljeni posjetitelji muzeja. Skupljaju se poput dragocjenih dragulja, rukopisa ili likovne umjetnosti. Cijeni ih holivudska, tehnološka i financijska elita i prodaju se na dražbi onome tko ponudi najviše.
Tyrannosaurus rex, pod nadimkom Stan, prodan je u Christie'su u New Yorku 2020. godine za gotovo 32 milijuna dolara (očekuje se da će postati zvijezda novog prirodoslovnog muzeja u Abu Dhabiju).
Čitaj više
Burberry se u Londonu vraća na velika vrata, računa na živopisno plavu
Ako se uspije probiti u najvišu razinu luksuza, mogao bi konsolidirati manje britanske rivale.
22.09.2023
Slika indijske Fride Kahlo postavila novi rekord prodaje
Zanimanje za ulaganje u umjetnost raste jer slike lokalnih umjetnika postižu rekordne cijene.
25.09.2023
U Londonu najveća izložba Banksyjevih djela, koju on nije odobrio
Posjetitelji će moći vidjeti više od 110 djela anonimnog umjetnika iz Bristola.
18.05.2023
Rasprodana najveća izložba Vermeerovih slika u Amsterdamu
Svih 450 tisuća dostupnih ulaznica prodano je nedugo nakon otvorenja 10. veljače.
13.03.2023
Ovog će tjedna kostur krilatog pteranodona ići pod čekić u Sotheby's, gdje se procjenjuje da će postići cijenu i do šest milijuna dolara. Iako tehnički nije dinosaur, oko pola tuceta fosila dinosaura prodano je za barem taj iznos od 2020. godine.
Zarada će dakle motivirati otkrivanje još više fosila, a ipak muzeji ostaju prazni jer ih privatni kolekcionari nadmašuju ponudama. U privatnim kolekcijama su i važni artefakti koji se zaključavaju u vile i reklamiraju kao sljedeća neophodna alternativna investicija. Najviše su zabrinuti znanstvenici koji se brinu zbog gubitka pristupa najboljim primjercima. U međuvremenu, ovo novo tržište ima sve veće probleme koji proizlaze iz načina na koji se definira cjelovitost fosila.
U mnogim zemljama fosili dinosaura pripadaju državi i izvoz je zabranjen, uz jednu značajnu iznimku - one pronađene na privatnom zemljištu u SAD-u. To su oni koje sve više iskopavaju komercijalni istraživači, a prodaju ih privatni trgovci i aukcijske kuće.
Komercijalizacija fosila
Bilo bi manje kontroverzi da muzeji i sveučilišta mogu sami financirati mukotrpan rad na pronalaženju fosila, ali s obzirom na troškove iskopavanja, čišćenja i pripreme fosila stegosaurusa koji se procjenjuju na oko pola milijuna dolara, to je samo pusta želja.
"Fosili koji se otkrivaju su oni koji polako bivaju izloženi zbog erozije i vremenskih nepogoda", kaže Cassandra Hatton, voditeljica znanosti i popularne kulture u Sotheby'su. "Možete pozvati komercijalnog paleontologa da ih pažljivo iskopa ili ih možete zauvijek izgubiti, odaberite sami."
Komercijalizacija fosila slijedi poznati scenarij: kosturi se predstavljaju kao savršeni dodaci za dnevnu sobu ili ured, a rančevi se reklamiraju kupcima nekretnina zbog njihovog potencijala zarade od fosila.
Oni s manjim budžetom mogu kupiti vlasnički udio u lubanji triceratopsa na Rallyju, platformi za ulaganje u kolekcionarske predmete; 3,6 metara visok poliuretanski odljev Stana može biti vaš za samo 150.000 dolara.
Njemački kripto investitor Christian Angermayer čak je iznio ideju Jurassic investicijskog fonda. Njegova Apeiron Investment Group naposljetku je odlučila ne nastaviti s tom idejom, ali on nije odustao od dinosaura: ponosni je suvlasnik T. rexa, diplodokusa, nanosaurusa i glave triceratopsa.
Fosili su prirodne skulpture, a veliki, gotovo potpuni kosturi su rijetki. Iako se procjenjuje da je oko nekoliko milijardi T. rexova hodalo zemljom u svoja dva milijuna godina na vrhu hranidbenog lanca, pronađeno je samo nekoliko desetaka primjeraka.
Dinosauri "predstavljaju krajnju oskudicu, ali što je najvažnije, omogućuju nam pogled u prošlost i stoga su neprocjenjiv alat za razumijevanje podrijetla života na ovom planetu", kaže Angermayer.
Dok dileri i aukcijske kuće pokušavaju proširiti bazen ulagača u fosile, za sada postoji utvrđena financijska hijerarhija među tim drevnim gmazovima: oni kojih ćete se prisjetiti s nastave znanosti ili iz filmova Jurski park koštaju najviše.
"Ono što stvarno diže cijenu za ove vrste primjeraka je: prepoznajete li ime?" kaže Hatton iz Sotheby’sa. "Također je cool čimbenik, ako (kupcima) netko dođe u njihov dom ili pričaju nekom drugom o tome, žele biti sigurni da će najširi broj ljudi biti impresioniran."
Divlji mesožderi postižu više od otmjenih biljojeda i nećete se iznenaditi kada saznate da kupci obično baš te kosture muških dinosaura.
Kada su ga berlinske novine 2015. godine upitale zašto je kupio T. rexa, a ne kolekciju Ferrarija, londonski poduzetnik i tehnološki investitor Niels Nielsen rekao je da ga umjetnost i znanstvene relikvije zanimaju mnogo više od automobila.
Stručnjaci odlučuju jesu li oni dobra investicija, djelomično zato što niti jedan primjerak nije izravno usporediv. Prilagođena za inflaciju, cijena T. rexa prodanih na aukciji porasla je oko 135 posto između 1997. i 2020., što je puno manje od aprecijacije zlata u istom razdoblju.
Dok su drugi fosili ostvarili značajniji dobitak u vrijednosti, neke nedavne prodaje bile su razočaravajuće. Lubanja T. rexa prodana je u Sotheby'su u prosincu 2022. za 6,1 milijun dolara, daleko ispod procijenjenih 15 do 20 milijuna dolara, dok je djelomična lubanja triceratopsa dosegla samo 95.000 funti u Christie'su u svibnju, ili otprilike jednu četvrtinu ukupne cijene očekivana cijena.
Kupci su možda postali plašljivi nakon što je Christie's povukao T. rexa iz prodaje u Hong Kongu u studenom zbog zabrinutosti da su dijelovi kostura izliveni iz drugog primjerka.
Koliko su kvalitetni?
Fosil se smatra visokokvalitetnim ako je polovica izvornih kostiju netaknuta. No prilično beskorisno, ne postoji industrijski standard za izražavanje koliko je kostur stvaran. Nepotpuni fosili mogu biti dopunjeni lijevanim elementima, a ponekad su kosturi sastavljeni od nekoliko jedinki. Dokumentacija je ključna u prikupljanju fosila.
"Kultni fosili dinosaura s nepobitnim porijeklom i istinitim prikazom njihovog stanja izgledaju nevjerojatno kada su pravilno prikazani i još uvijek su izrazito podcijenjeni", smatra Salomon Aaron, direktor londonske galerije antikviteta David Aaron, koja je prodala kamptosaura biljojeda za oko milijun funti na prošlogodišnjem sajmu Frieze Masters u Londonu.
Dinosaure često njihovi novi vlasnici stavljaju na raspolaganje istraživačima ili ih javno izlažu. Big John, triceratops vrijedan 7,7 milijuna dolara kojeg je 2021. na aukciji kupio poduzetnik s Floride Sidd Pagidipati, sada je izložen u Glazerovom dječjem muzeju u Tampi; Nielsenov T. rex nalazi se u berlinskom Museum für Naturkunde, dok Angermayer kaže da je u pregovorima s nekoliko muzeja kako bi njegova zbirka bila dostupna javnosti.
Međutim, mnogim znanstvenicima i akademskim časopisima to nije dovoljno. Inzistiraju na tome da uzorci moraju biti dostupni zauvijek, tako da se istraživanje može provoditi i desetljećima kasnije.
Mislim da bi obje strane trebale biti fleksibilnije i kooperativnije. Čini se bizarnim da akademici ili muzeji odbacuju fosile samo zato što su u privatnom vlasništvu. I svakako kupite dinosaura, ali zaboga, nemojte ga držati zaključanog u svom domu.