Na ovotjednom COP27 klimatskom samitu, sudionici će se pozabaviti hitnom potrebom za bilijunima dolara financiranja klimatskih promjena kako bi se svijetu pomoglo u borbi s više povezanih kriza. U srijedu je na rasporedu financijski dan samita te je održana sesija posvećena smanjenju troškova zelenog zaduživanja. Trenutačni financijski uvjeti, a posebno kamatne stope, drastično su se promijenili u odnosu na razdoblje kada je čista energija došla u fokus.
Otkako je COP14 održan krajem 2008. godine, velik dio svijeta uživao je vrlo niske kamatne stope na državne kredite. Europa je godinama imala negativne kamatne stope, kao i Japan koji također ima nulte ili negativne stope gotovo cijelo ovo vrijeme. Iako je SAD povećao stope prije pandemije COVID-19, eurozona i UK nikada nisu imali stope iznad dva posto tijekom bilo kojeg skupa COP-a u prošlom desetljeću.
No, dok inflacija zahvaća Europu i SAD, državne kamatne stope rastu. U SAD-u fondovi terminskih ugovora Feda ukazuju na terminalnu stopu iznad pet posto, otprilike gdje je bila prije globalne financijske krize. Odnosno, niske stope do danas su bile temeljna očekivanja za financiranje imovine obnovljivih izvora energije.
Stoga je ovakvo stanje kamatnih stopa u svijetu za obnovljive izvore energije svakako neobično, ali i nepoželjno. Od 2004. godine financirano je gotovo 4,4 bilijuna dolara sredstava za obnovljivu energiju, a većina tog financiranja dolazi iz dugoročnog duga. Od tog financiranja imovine, više od 3,6 bilijuna dolara proteklo je tijekom razdoblja vrlo niskih kamata od 2009. do 2021. godine.
Američki dužnosnici navodno razmatraju mogućnost ograničavanja izvoza naprednih čipova u određene zemlje, navodeći kao razlog zaštitu nacionalne sigurnosti.
Unesite Vašu email adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.