Saborski zastupnici u utorak će raspraviti konačni prijedlog Zakona o dodatnom porezu na dobit čiji će obveznici biti oni s povećanom dobiti, neovisno o djelatnosti koju obavljaju.
Prošli petak Vlada je prihvatila Prijedlog zakona o dodatnom porezu na dobit na sjednici Vlade i uputila ga u saborsku proceduru.
Plaćat će ga kompanije s prihodima u 2022. većim od 300 milijuna kuna, po stopi od 33 posto, no samo na dobit veću od 20 posto u odnosu na četverogodišnji prosjek.
Čitaj više
HUP: 'Porez na ekstraprofit i dalje nepravedno pogađa mnoge kompanije'
HUP ističe kako je i dalje niz kompanija i sektora nepravedno zahvaćen porezom.
09.12.2022
Hotelijeri o porezu na ekstraprofit: 'Nelogično, neargumentirano i neopravdano'
Traže promjenu članka 8. koji govori o obračunskom razdoblju i članka 13. koji govori o jednokratnim transakcijama između povezanih društava.
06.12.2022
Furjan: Ako će se raditi o većem iznosu novog poreza, tužit ćemo državu
"Ako se radi o nekoliko milijuna kuna, onda ne bismo, ali ako će se raditi o desetcima milijuna kuna, onda bismo i mi tužili", govori prvi čovjek Plive.
30.11.2022
Doko Jelušić: Bojim se da će se zbog novog poreza jedan veliki ulagač predomisliti
Riječ je o multinacionalnoj kompaniji koja kotira na burzi i investiciji u nerazvijenom dijelu Hrvatske.
02.12.2022
Prikupljena novčana sredstva će u prvom redu biti namijenjena za financijske potpore krajnjim kupcima energije, osobito ranjivim kućanstvima, kako bi se ublažili učinci visokih cijena energije i drugih proizvoda.
Nacrt zakona je od sredine do kraja studenog proveo u javnoj raspravi. Na prijedlog je stiglo više od 160 komentara, a objava izvještaja očekivala se 15. prosinca. Kako je Vlada u petak odlučila prijedlog proslijediti dalje prema Saboru, upitno je koliko je tih primjedbi uvaženo.
Državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Zrinušić istaknuo je u petak kako je propisano da se u izračun prosjeka neće uzimati razdoblja u kojima je stvaran gubitak. "Dakle, za četiri prethodne godine, ukoliko su u tri ostvareni pozitivni rezultati, uzimat će se to razdoblje od tri poslovne godine, a četvrta se neće uzimati.“
Kada je riječ o izuzećima od oporezivanja, pojasnio je kako je već ranije najavljeno da se u obzir neće uzimati prihod i dobit koje je poduzetnik ostvario prodajom materijalne ili nematerijalne imovine, a porezom neće biti obuhvaćeni ni poduzetnici kojima je 2022. prva godina poslovanja, kao ni poduzetnici koji okončavaju svoje poslovanje.
Prijete tužbe
Najava zakona digla je poslovnu zajednicu na noge.
"Negativni efekti će biti puno veći od onih za proračun. Ako Vlada ne odustane od toga, što se nadamo da hoće, moguće je da će kompanije dizati tužbe protiv države, a i u HUP-u se već konzultiramo oko pravnih aspekata", rekla je glavna direktorica HUP-a Irena Weber 30. studenog.
Ako zakon prođe, Pliva je jedna od onih kompanija koja bi mogla podići tužbu.
"Ako bi to bio veći iznos, značajniji, da, tužit ćemo. Naravno, ako se radi o nekoliko milijuna kuna, onda ne bismo, ali ako će se raditi o desetcima milijuna kuna, onda da, onda bismo i mi tužili“, rekao je predsjednik uprave Plive Mihael Furjan.
Osude sa svih strana
Tema ekstraporeza zavladala je svim poslovnim skupovima, na skupu hotelijera 6, prosinca bio je među glavnim temama.
"Ne želim vjerovati da će nas pogoditi. Nadam se da zakonodavac neće uzeti 2020. godinu i računati je u prosjek. To je totalni nonsense. Ako se to dogodi, onda smo mi u ozbiljnom problemu", rekao je predsjednik uprave Maistre Tomislav Popović.
"S ovim zakonom kojeg možemo slobodno nazvati haračom na sposobnost zaustavlja se daljnji razvoj gospodarstva i potencijal investicija, koči se povećanje plaća, koče se daljnja ulaganja u male tvrtke partnere i još se jednom pokazuje nezasitnost, kratkovidnost i populizam političara, žalosno!", istaknuo je Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas Poduzetnika.
Kritike je uputila i Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham). Oni su, s kanadskom, njemačkom i nordijskom gospodarskom komorom poslali priopćenje medijima u kojem porez nazivaju diskriminatornim, lošim i otežavajućim za strane investitore.
Ovo je neugodno iznenađenje koje će ulagači uzeti u obzir. "Postoji jedna kompanija, njena investicija je već trebala biti najavljena, ali bojim se da sada ulagači ne promijene mišljenje ili da ne smanje obujam investicije", rekla je direktorica AmChama Andrea Doko Jelušić.
Ni u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske nisu štedjeli kritike na račun Vlade. "Vlada je prvo omogućila poduzetnicima isplatu većeg neoporezivog iznosa od 7.500 kuna, a potom im je uzela novac iz dobiti. Zanima me kako će građani profitirati od prikupljenog novca iz ovog poreza i hoće li dobiti išta više od onog što su trebali dobiti ili je to kompenzacija za manjak novaca u proračunu", rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel.