U sjevernonjemačkoj luci Wilhelmshaven je otvoren prvi njemački terminal za ukapljeni plin (LNG), a kancelar Olaf Scholz je tom prilikom rekao kako će ovaj terminal smanjiti njemačku ovisnost o ruskom plinu.
"Ovim i ostalim LNG terminalima koji su u gradnji, Njemačka će postati neovisna od ruskog plina iz plinovoda", rekao je Scholz prilikom otvaranja spomenutog terminala.
Njemački kancelar je pohvalio brzu izgradnju terminala za ukapljeni plin koji bi trebali zamijeniti isporuke zemnog plina iz Rusije. "Još do prije koji mjesec je bilo nezamislivo da ćemo do kraja godine direktno uvoziti ukapljeni plin. To je najavljena brzina kojom želimo izgraditi potrebnu infrastrukturu", rekao je Scholz.
Čitaj više
EU neće moći bez ruskog LNG-a, uvoz raste
U prvih devet mjeseci ove godine EU je potrošio 12,5 milijardi eura na ruski LNG, što je pet puta više no u istom razdoblju lani.
01.12.2022
Scholz ne želi novi trgovinski rat s SAD-om, Macron ima drukčije planove
Dužnosnici EU-a smatraju kako američko poticanje domaće proizvodnje električnih vozila krši pravila Svjetske trgovinske organizacije.
25.11.2022
Njemačka za proizvođače čiste energije uvodi porez na nepredviđenu dobit od 90 posto
Vlada planira ubrati 90 posto zarade iznad 130 eura po megavatsatu za solarnu energiju, energiju vjetra i nuklearnu energiju
24.11.2022
Svjetske zalihe LNG-a rasprodane su godinama unaprijed
Zemlje diljem svijeta bore se kako bi osigurale isporuke goriva za elektrane i grijanje od velikih izvoznika.
21.11.2022
Rekao je kako će se, kada budu izgrađena i ostala tri terminala u Lubminu, Brunsbüttelu i Stadeu, moći govoriti o energetskoj neovisnosti Njemačke.
Otvaranju terminala u Wilhelmshavenu su nazočili i ministri energetike i gospodarstva te financija, Robert Habeck, odnosno Christian Lindner. "Mi smo danas jedan korak bliže energetskoj neovisnosti", rekao je Habeck, a piše Hina.
Predstavnici njemačke industrije su pozdravili otvaranje prvog njemačkog LNG terminala, ali su ukazali i na potrebu gradnje novih. "Mi smo još daleko od sigurnosti od nestašica plina, zato brzinu gradnje novih terminale treba zadržati", rekao je predsjednik Saveza njemačkih industrijalaca (BDI) Siegfried Russwurm.
Ekološke udruge su prosvjedovale protiv otvaranja LNG terminala. "Mi se nalazimo usred klimatske krize i umjesto da ubrzano radimo na izlasku iz ovisnosti o plinu, nafti i ugljenu, mi trenutno doživljavamo masovni povratak fosilnih izvora energije", rekao je predsjednik ekološke udruge Bund Charly Dietz.
Njemačka dosad nije imala terminale za uvoz ukapljenog plina, a odluka o gradnji donesena je nakon napada Rusije na Ukrajinu i drastičnog smanjenja isporuka ruskog plina.
Njemačka je u međuvremenu sklopila ugovore o uvozu ukapljenog plina iz Katara i Kanade, a i prije je, preko luka u Belgiji i Nizozemskoj, u manjim količinama uvozila ukapljeni plin iz Norveške i SAD-a.
Premijer savezne države Bavarske Markus Söder boravio je nedavno u Hrvatskoj kako bi razmotrio mogućnost uvoza ukapljenog plina za južne dijelove Njemačke i preko LNG terminala na Krku.