Europska unija postigla je dogovor o jačanju i proširenju svojega vodećeg tržišta ugljika, podržavajući središnji dio strategije Green Deal kojoj je cilj njezino gospodarstvo učiniti klimatski neutralnim do sredine stoljeća.
Prema privremenom dogovoru koji su najavili predstavnici zemalja članica EU-a i Europskog parlamenta, trgovanje emisijama proširit će se na grijanje i cestovni promet, a obuhvatit će i pomorski promet. Unija od 27 zemalja ubrzat će tempo kojim su kompanije, od proizvođača električne energije do proizvođača čelika, obvezne smanjiti onečišćenje.
Dubinske reforme dio su regionalnog plana za smanjenje emisija za najmanje 55 posto u odnosu na razine iz 1990. do 2030. i postizanje neto nule do 2050.
Čitaj više
EU nije uspio postići dogovor o ograničenju cijene plina
Novi izvanredni sastanak sazvan je za 19. prosinca.
14.12.2022
EU u strahu od posljedica embarga Rusiji kupuje rekordne količine dizela
Trenutračno oko polovica isporuka dizela u EU dolazi iz Rusije, ostalo iz Azije i s Bliskog istoka.
14.12.2022
EU kani poskupjeti uvoz ugljično opterećenih proizvoda
Riječ je o pokušaju osiguravanja ravnopravne tržišne utakmice za europske industrije u vrijeme zelene tranzicije.
13.12.2022
Europa u slijepoj ulici, kontrola cijene plina možda nije najbolji potez
Ako dobavljači ne mogu dobiti tržišnu cijenu, prodavat će što više mogu drugdje, pogoršavajući nestašice.
12.12.2022
"To je najveći klimatski zakon u Europi, a neki kažu i u svijetu", rekao je novinarima na brifingu rano ujutro u nedjelju nakon 29 sati pregovora Peter Liese, glavni pregovarač Europskog parlamenta. "Dobivamo puno za klimu, veliku uštedu CO², po najnižoj mogućoj cijeni."
Dok su neke odredbe smanjene u usporedbi s izvornim prijedlogom, dok se EU bori s energetskom krizom bez presedana nakon ruske invazije na Ukrajinu, blok je odlučan zeleni remont učiniti temeljem svoje strategije rasta i postaviti presedan za druge nacije i regije u borbi protiv klimatskih promjena.
"Dogovor je uspjeh za EU i pružit će sigurnost tvrtkama i ulagačima čak i ako se budu morali napraviti neki kompromisi jer je gospodarsko okruženje vrlo izazovno", rekao je Ingo Ramming, voditelj tržišta ugljika za Banco Bilbao Vizcaya Argentariju u Madridu.
Očekivanja strožih pravila već su cijene ugljika poslala na rekordnih 99,22 eura po metričkoj toni ove godine. Referentni su terminski ugovori ugljika kojima se trgovalo u Amsterdamu u petak zatvoreni na 83,82 eura, više od 10 puta više od razina viđenih prije pet godina. Sporazum još trebaju službeno potvrditi države članice i parlament kako bi bio obvezujući.
Dogovor također nadopunjuje značajnu mjeru dogovorenu ranije ovog tjedna kako bi se povećala cijena zagađenja za uvoz određene robe u Europu i vlastiti proizvođači zaštitili od jeftinije konkurencije u zemljama s manje strogim ekološkim propisima. Kao dio reforme tržišta emisija, kreatori politike postavili su pravila za postupno uvođenje Mehanizma prilagodbe granica ugljika (CBAM) od 2026. i postupno ukidanje naknada za onečišćenje koje sektori obuhvaćeni nametima dobivaju besplatno do 2034.
"Vidim CBAM kao veliko postignuće", rekao je Ramming. "To bi moglo biti katalizator za globalno određivanje cijena ugljika. Diplomatske vještine su i dalje ključne za provedbu."
Sustav trgovanja emisijama godišnje nameće opadajuće gornje granice za oko 12 tisuća instalacija u vlasništvu proizvođača i komunalnih poduzeća te ograničava onečišćenje od zračnih prijevoznika. Tvrtke koje ispuštaju manje ugljika mogu prodati svoje neiskorištene dozvole, dobivajući poticaj da brže postanu zelene.
Remont, najveći otkad je tržište stvoreno 2005., povećat će se u razdoblju od 2024. do 2026. na stopu kojom se gornja granica onečišćenja svake godine smanjuje na 4,3 posto sa sadašnjih 2,2 posto. Takozvani faktor linearne redukcije tada će se ubrzati na 4,4 posto od 2027., prema Lieseu.
Blok će također nadopuniti viši LRF smanjenjem gornje granice emisija, smanjujući broj dozvola za 90 milijuna u 2024. i 27 milijuna u 2026. To dvoje zajedno će se pretvoriti u pad od 62 posto u ograničenju onečišćenja do kraja ovog desetljeća u odnosu na razinu iz 2005.
Pregovarači su se također složili odobriti dizajn automatskih kontrola izdavanja dozvola, kako je izvorno predložila Europska komisija u srpnju 2021., kaže Liese. To uključuje i odredbu o utvrđivanju praga za broj dozvola koje se drže u rezervi stabilnosti tržišta na 400 milijuna od 2023., pri čemu će se sva dopuštenja iznad toga poništiti.
Prema sporazumu, program trgovanja emisijama za goriva za grijanje i transport započet će 2027. s mogućnošću hitne stanke ako cijene plina i nafte budu visoke, u kojem bi slučaju početak drugog tržišta ugljika bio odgođen za jednu godinu.
Kako bi ublažio zabrinutost oko troškova reformi na globalnom tržištu koje se već bori s inflacijom energije, EU će stvoriti novi fond koji bi nacionalne vlade mogle koristiti za kompenzaciju ugroženim građanima. Klimatski socijalni fond počet će s radom od 2026. godine i iznositi oko 87 milijardi eura, a većina novca dolazit će iz prihoda ostvarenih novim programom trgovanja ugljikom.