Godišnji sastanak Svjetskog ekonomskog foruma započeo je u Davosu s upozorenjima direktora i ekonomista kako je ove godine vjerojatna globalna recesija.
Od 4410 poslovnih vođa koje je PricewaterhouseCoopers LLP ispitao u listopadu i studenom prošle godine, 73 posto predvidjelo je pad globalnog rasta u sljedećih 12 mjeseci. Očitavanje je bilo najgore otkako je konzultantska tvrtka započela anketiranje 2011. Dvije petine ispitanika čak je izrazilo zabrinutost da njihove tvrtke možda neće trajati desetljeće.
Zasebna anketa vodećih ekonomista, koju je objavio Forum, pokazala je kako dvije trećine očekuje svjetsku recesiju 2023. budući da poduzeća smanjuju troškove, dok 18 posto smatra kako je takav pad "izuzetno vjerojatan".
Čitaj više
Energija, poluvodiči i subvencije nova su ekonomska realnost Davosa
Novo doba suparništva među velikim silama prisiljava poslovne lidere da traže nove puteve u globalnom gospodarstvu.
16.01.2023
Svjetski ekonomski forum u Davosu vraća se u zimskom izdanju
WEF se zbog pandemije COVID-19 posljednje dvije godine nije održao.
16.01.2023
Milijarderi okupljeni u Davosu slika su novog svjetskog poretka
Ruski milijarderi su bili uobičajena pojava u Davosu, kao i luksuzni brend Moncler, no ove ih godine nema.
16.01.2023
Uvertira u Davos je upozorenje o rastu volatilnosti svjetskog gospodarstva
Kriza troškova života trenutačno je najveća briga, a klimatski izazovi su glavni problem na dulji rok.
11.01.2023
Zabrinutost će ovog tjedna vjerojatno porasti jer je u švicarsko skijalište Davos stiglo više od 2700 rukovoditelja, bankara i ekonomista. Iako su nedavni podaci potaknuli nadu da pritisak na gospodarstva lagano popušta, prošlogodišnji porast inflacije i kasniji porast kamatnih stopa od središnjih banaka su mnoga gospodarstva na nagnali smanjenja.
Globalni predsjednik PWC-a Bob Moritz ipak je rekao kako je razina zabrinutosti u anketi njegove tvrtke vjerojatno prenaglašena.
"Očekivanja usporavanja pretočena su u predviđanja jer ljudi to već dugo vide", rekao je. U usporedbi s financijskom krizom iz 2008., šefovi se sada više boje za gospodarstvo, ali su više uvjereni da će njihove tvrtke "izdržati ovu krizu".
Unatoč tome, povjerenje poslovnih lidera u šanse za rast vlastite tvrtke opalo je najviše od krize 2008. godine.
Prilagodi se ili nestani
Tri velika ovogodišnja rizika su inflacija, makroekonomska nestabilnost i geopolitički sukob, pokazalo je istraživanje.
Moritz je rekao kako je glavno iznenađenje bila dugoročna perspektiva, s 40 posto izvršnih direktora uvjerenih da "njihove organizacije neće biti ekonomski održive za 10 godina ako se ne transformiraju".
"Kratkoročno se radi na tome kako upravljati pritiscima na troškove, a dugoročno o opskrbnim lancima, klimi, tehnološkim poremećajima", rekao je. Šefovi trebaju poduzeti akcije sada kako bi "preživjeli dvije godine, a napredovali u sljedećih 10", istovremeno osiguravajući da imaju kapital za raspoređivanje u budućnosti.
Prošle su godine izvršni direktori bili zabrinuti zbog kibernetičkih, zdravstvenih i klimatskih prijetnji. Moritz je rekao kako je klimatska kriza i dalje alarmantan problem. "Ne brinem se što je pala na dno popisa. Stvari su relativne – 60 do 70 posto izvršnih direktora već poduzima mjere", rekao je.
Geopolitičke prijetnje nisu izolirane za Rusiju i Kinu. "Ako se može dogoditi Rusija-Ukrajina, što je još moguće?" pita Moritz. "Što je s Bliskim istokom i ulogom Irana? Čak je i Zakon o smanjenju inflacije u SAD-u potencijalni rizik." IRA-ine stotine milijardi dolara subvencija za projekte čiste energije uzrokuju geopolitičke napetosti u Europi.
Radnička moć
Što se tiče zapošljavanja, 60 posto šefova ne planira smanjiti broj zaposlenih, a 80 posto neće smanjiti naknade jer žele zadržati zaposlenika radije nego da prolaze kroz skupe procese zapošljavanja. Očekuje se kako će odljev radne snage i ove godine biti velik.
"Moć ostaje u rukama radnika koji imaju odgovarajuće vještine", rekao je Moritz.
Poslovni čelnici u Francuskoj, Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu još su manje optimistični u pogledu domaćeg rasta nego u pogledu globalnog širenja.
Međutim, Ujedinjeno Kraljevstvo se popravilo kao odabrana poslovna lokacija s izvršnim direktorima koji su je svrstali na treću najvažniju zemlju za rast prihoda, iza SAD-a i Kine te izjednačenu s Njemačkom. Prethodno nikada nije bila rangirana više od četvrtog mjesta.