Stanovništvo Kine se 2022. počelo smanjivati prvi put nakon više od šest desetljeća, što je prekretnica za drugo najveće svjetsko gospodarstvo koje se mora nositi sa sve ozbiljnijom demografskom krizom.
Kina je krajem prošle godine imala 1,41 milijardu ljudi, što je 850 tisuća stanovnika manje nego krajem 2021. godine, pokazali su podaci koje je u utorak objavio kineski Nacionalni ured za statistiku. To je prvi pad od 1961. koja je bila posljednja godina velike gladi pod bivšim vođom Mao Ce-tungom.
Oko 9,56 milijuna djece rođeno je 2022. godine, što je pad u odnosu na 10,62 milijuna godinu ranije. Manje od deset milijuna rođenih najniža je razina od barem 1950. godine, unatoč naporima lokalnih vlasti u poticanju obitelji da imaju više djece.
Čitaj više
Ulagači procjenjuju ponovno otvaranje Kine, cijena nafte pada
Ovog tjedna ulagači će analizirati tržišne izglede OPEC-a i Međunarodne agencije za energiju.
16.01.2023
Broj stanovnika Kine vjerojatno je od 2022. godine počeo padati
Kina bi ove godine mogla izgubiti status najmnogoljudnije zemlje svijeta.
11.01.2023
Kineske turiste željne putovanja itekako zanima Hrvatska
Prema podacima HTZ-a, u 2019. je u Hrvatsku došlo 494,2 tisuće Kineza.
11.01.2023
Kinezima zbog skoka zaraženih COVID-om ograničenja na putovanja
Države diljem svijeta već provode testiranja ili ih razmatraju uvesti, čak i ograničiti dolazak putnika iz Kine.
28.12.2022
Umrlo je ukupno 10,41 milijuna ljudi, što je rast u odnosu na oko deset milijuna umrlih 2021 godine. Kina je pretrpjela i porast smrtnih slučajeva povezanih s COVID-om od prošlog mjeseca nakon što je početkom prosinca naglo odustala od protuepidemijske politike. Ove će godine vjerojatno biti više smrtnih slučajeva povezanih s COVID-om jer smrtni slučajevi obično tjednima kasne za infekcijama, a infekcije se i dalje šire zemljom. Epidemija bi također ove godine mogla dodatno povećati broj smrtnih slučajeva.
Do pada stanovništva došlo je mnogo brže nego što je UN očekivao i mogao bi djelovati kao kočnica gospodarskom rastu Kine usporavanjem potražnje za dobrima poput novih kuća. Kinesko gospodarstvo bi zbog pada moglo izgubiti korak u utrci s američkim gospodarstvom. Ta bi država ove godine mogla izgubiti status najmnogoljudnije zemlje svijeta, a preteći će ju Indija.
Još su 2019. godine Ujedinjeni narodi prognozirali kako će kineska populacija dosegnuti vrhunac 2031. godine, nakon kojega bi uslijedio pad broja stanovnika, no prošle godine je UN revidirao tu procjenu kako bi vrhunac vidio početkom prošle godine. Radna snaga već se smanjuje, dugoročno potražnja za stambenim nekretninama vjerojatno će i dalje pasti, a vlada bi također mogla imati problema s plaćanjem svojeg nedovoljno financiranog nacionalnog mirovinskog sustava.
Podaci koje je objavio Nacionalni ured za statistiku pokazuju kako je 62 posto stanovništva bilo radno sposobno, što Kina definira kao osobe u dobi od 16 do 59 godina, što je pad u odnosu na oko 70 posto prije deset godina, naglašavajući izazove s kojima se zemlja suočava dok stanovništvo stari.