Tjedan iza nas svakako su obilježili NLO-ovi u raznim dijelovima svijeta, koji više i nisu uznemiravajuća pojava, i pobjeda Leta 3 koji će Hrvatsku zastupati na ovogodišnjem Eurosongu u svibnju i koji je svojim nastupom izazvao kudikamo više uzbuđenja. Njihova angažirana pjesma Mama ŠČ promptno je probudila dežurne domaće, regionalne, ali i europske dušobrižnike.
Čini se kako je ovaj riječki bend, koji se itekako dobro zna nositi s negativnim publicitetom koji najčešće izvire iz licemjerja i gluposti, podsjetio sve one koji toga nisu svjesni ili su pak naprosto to odlučili zaboraviti da se u Europi vodi veliki rat.
Srećom, vojnici europskih država još se ne vraćaju kući u crnim vrećama, no to nikako ne znači da ovaj rat nije stvaran i da svi ne plaćaju njegov danak. Tako su, prema analizi think-tanka Bruegel, od rujna 2021. do siječnja ove godine članice Europske unije (EU) rasporedile 681 milijardu eura kako bi ublažile udar energetske krize.
Istovremeno se Europa našla u paradoksalnoj situaciji jer nakon prošlogodišnje šoping groznice, kada se nije pitalo za cijenu, sada raspolaže najvećim zalihama plina u puno godina, od čega je dobar dio blokiran u skladištima. Naime, cijene su drastično pale, što znači da bi prodaja plina iz zaliha značila gubitke u milijardama eura za porezne obveznike jer je dio tog plina plaćen državnim novcem ili posebnim naknadama koje građani plaćaju.
No čini se kako u Bruxellesu mogu biti zadovoljni dosadašnjim tijekom rata jer je, kako su pokazale zimske ekonomske prognoze, Europska unija za dlaku izbjegla recesiju. Prema najnovijim procjenama, gospodarski rast trebao bi biti veći, a inflacija, unatoč ratu u Ukrajini, niža nego što se ranije očekivalo. Europska Komisija je blago povisila i prognozu rasta hrvatskog BDP-a. Štoviše, Europska komisija Rusiji priprema novi paket sankcija koji će ovaj put obuhvatiti zabrane izvoza niza proizvoda, tehnologija i komponenti otkrivenih u ruskom oružju na ratištima u Ukrajini, a na tom popisu će se naći čak i opjevani traktori.
A kako zbog rata stoji Hrvatska? Izuzmemo li to da toksični oblak inflacije sve više guši i maloprodaju i želju vlasti da ograniči pristup informacija novinarima – i ne tako loše. Tako bi se nakon višegodišnjeg pada domaće proizvodnje plina taj negativan trend u 2023. godini mogao zaustaviti te nakon toga krenuti s laganim godišnjim rastom. Provjerili smo i kada će iz riječke rafinerije poteći nove količine dizela, a i doznali kako se konačno s mrtve točke pokreće pitanje eksploatacije golemih hrvatskih geotermalnih potencijala. Naime, samo na dosad identificiranim hrvatskim geotermalnim nalazištima mogle bi se izgraditi geotermalne elektrane ukupne snage oko jedan gigavat! ŠČ!
Okej, a gdje je tu Rusija? Ratna avantura u Ukrajini teško baš da se odvija prema planu Vladimira Putina i njegovih generala, ali je gospodarstvo pokazalo iznenađujuću žilavost. Prije svega, ruske su tvrtke lani izvele najviše bušenja na svojim naftnim poljima u posljednjih desetak godina, s malo znakova kako su međunarodne sankcije ili odlazak nekih velikih zapadnih tvrtki izravno naštetili naftnim operacijama. Rusija je za borbu protiv sankcija okupila i veliku armadu tankera, a bez većih problema našla je i kupce za svoju naftu i naftne prerađevine.
Posebno je zabrinjavajuća sve snažnija ruska dominacija na tržištu nuklearne energije, a pomalo se apsurdnom čini činjenica da Rosatom osigurava oko petinu obogaćenog uranija potrebnog za 92 reaktora u SAD-u. No sad smo već zabrazdili u prekompleksna pitanja.
Doznali smo i koliko će Ina platiti poreza na ekstraprofit, ali i detalje oko izdanja narodne obveznice.