Nakon što smo iz analize našeg istraživačkog centra doznali kako maloprodaja u Hrvatskoj stagnira, što je naznaka ozbiljnijih problema s obzirom na to da smo potrošačka ekonomija, dobre vijesti stigle su u četvrtak - Hrvatska je proglasila kraj pandemije COVID-19. Sunce je zasjalo i Acciona Energíi, nakon dvije godine čekanja napokon su dobili dozvolu za izgradnju najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj. Vole Hrvati paziti na ekologiju, ali još više na svoj džep pa se procjenjuje da bi Hrvatska tek 2030. godine mogla imati oko 35 tisuća registriranih električnih vozila.
Sredinom tjedna sve su oči bile uprte u Sjedinjene Američke Države (SAD) i podatke o njihovoj inflaciji. I napokon su stigli – inflacija je pala na manje od pet posto prvi put od svibnja 2021. godine. Rast cijene benzina više je nego nadoknadio pad cijena drugih energenata, pa je indeks cijena energije u travnju porastao za 0,6 posto. Dobre vijesti za Savezne rezerve, no opet je to daleko od njihovih ciljanih dva posto. Na posljednjem su sastanku kamatne stope podigli za 25 baznih bodova, ali su dužnosnici Feda sve glasniji po pitanju moguće stanke u zaoštravanju monetarne politike.
Vratimo se u našu regiju, gdje je naš istraživački centar u ovotjedni fokus stavio maloprodaju. Ona je u Adria regiji na početku ove godine pokazala mješovitu sliku, pri čemu je u Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji u prvom kvartalu nastavila rasti, u Hrvatskoj stagnirala, a u Sloveniji i Srbiji padala. Analitičari kao glavne čimbenike smanjenja tempa maloprodaje vide usporavanje gospodarstva i pogoršanje raspoloženja potrošača.
S druge strane, snažni temelji potrošnje, potpomognuti čvrstim tržištem rada, koče značajan pad trgovine na malo. Strmiji pad u Hrvatskoj sprječavaju neki pozitivni čimbenici, poput tržišta rada i turizma, naglasak je ovotjedne analize.
Ako su vas ovi podaci ohrabrili da krenete u otvaranje vlastite tvrtke, to ovaj tjedan nećete moći, a ni idući. Ili se razvesti. Suci su u štrajku i rješavat će samo hitne predmete.
Brzina nam je vrlina. Nakon dvije godine čekanja, kompaniji Acciona Energía će ovih dana biti izdano energetsko odobrenje za dosad najveću sunčanu elektranu (SE) u Hrvatskoj, ali i regiji, kapaciteta čak 150 megavata, koju planira graditi na Miljevačkom platou na državnom zemljištu. U pitanju je SE Promina, što je investicija od oko 100 milijuna eura, kako su ranije najavljivali iz te tvrtke u vlasništvu španjolskog developera u području obnovljivih izvora koji uskoro u Dalmaciji kreće s gradnjom dviju novih vjetroelektrana: Opor (27 megavata) i Boraja II (45 megavata).
Paze Hrvati na ekologiju, ali bome i na svoj džep s obzirom na to da za kupnju električnih vozila postoji mogućnost poticaja od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Tako se procjenjuje da bi Hrvatska do 2030. godine mogla imati oko 35 tisuća registriranih električnih vozila. Kod kupnje električnih vozila, hrvatski se kupci najčešće odlučuju za najpovoljnija, pa su u 2022. među najprodavanijim modelima bili Renault Twingo ZE. i Dacia Spring Electric. No zanimljivo je da je Tesla model 3, iako nije cjenovno među najpovoljnijima, zauzeo drugo mjesto po prodanim primjercima jer nudi vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog, objasnio je za Bloomberg Adriju tajnik udruge Strujni krug Tin Koren.
A najveći izazovi energetske tranzicije u Hrvatskoj u ovome su trenutku birokracija i kapacitet mreže, ocjenjuju u tvrtki E.ON Hrvatska koja u idućim godinama priprema novi investicijski val fokusiran na dekarbonizaciju i sigurnost opskrbe. Cijela E.ON grupa do 2027. godine planira uložiti 33 milijarde eura, u Hrvatskoj i Sloveniji planirani volumen investicija u sljedećim godinama je 50 milijuna eura.
Dok se u potpunosti ne zazelenimo, plin nam i dalje ostaje u fokusu. Straha nema, poručio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović. Cijene plina, uvjerava, više neće divljati, a i skladišta su nam puna, poruka je iz Opatije, u kojoj se održao Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin. EVN Croatia Plin, tvrtka koja investira u plinofikaciju Like i Dalmacije, ističe da osim grijanja, velike pogodnosti donosi i hlađenje na plin, što može biti zanimljivo za korisnike na jugu Hrvatske, gdje je dosad uvjerljivo ključni energent u kućanstvima bila električna energija.
Moramo spomenuti i kako je otkazana dražba za Uljanik jer potencijalni investitor čeka nižu cijenu. Ponovno će kontaktirati češki CE Industries, koji su jedini ranije iskazali interes za kupnju po cijeni od tadašnjih 155 milijuna kuna te im očito ne odgovara danas traženih 156 milijuna kuna.
Uljaniku nikako da zasja sunce, a bogme se smračilo i Lufthansi. Opći sud EU-a im je poništio dokapitalizaciju od šest milijardi eura. Sve zahvaljujući Ryanairu, koji je pak za 40 milijardi dolara od Boeinga naručio zrakoplove 737 Max 10.
Ako želite spakirati mali kofer i nekud odletjeti, možda je Antarktika mjesto za vas. Obavezno ponesite i par rola toaletnog papira, nećete požaliti, istaknuli su svjetski putnici. Ili će vas ova kiša natjerati da ostanete kući, ispod dekice, googlajući o egzotičnim destinacijama. Popularni pretraživač će uskoro u svoju tražilicu integrirati umjetnu inteligenciju, pa ćete moći s njom više komunicirati. Umjetna inteligencija bila je tema i konferencije Future Tense, uvelike se o njoj raspravljalo, no svi se slažu u jednome – ako korisnicima želimo pružiti dobro iskustvo, moramo koristiti umjetnu inteligenciju.