Jack Schwager posjetio je Hrvatsku, a mi smo uspjeli kratko s njime razgovarati. Najpoznatiji je po serijalu knjiga u kojima je intervjuirao najpoznatije i najuspješnije trejdere zadnjih 40-ak godina. Zanimalo nas je koliko su se trejderi mijenjali u tom periodu, postoje li oni koji su bili uspješni u čitavom tom razdoblju, tko se najbolje prilagođavao, a tko rušio pravila i dalje bio uspješan? Desetak minuta izrazito zanimljivih uvida u način na koji trejderi razmišljaju i rade.
Za početak, Schwagera smo pitali postoje li razlike između trejdera iz 1980-ih i 2020-ih.
"Postoje razlike u industriji, ali ne toliko kod trejdera. Digitalizacija je golema razlika. Imamo više matematičara, fizičara i quantova, ali što se tiče trejdera s kojima sam ja razgovarao, razlika i nema toliko."
Schwager je ipak istaknuo jednu osobu koja je uspješno mijenjala taktike kroz desetljeća.
"Ed Thorp. On je čovjek s doktoratom iz matematike. Proslavio se s knjigom o kockanju. Neke od taktika iz tog područja je prebacio i na tržište kapitala. Trgovao je opcijama i bio je među prvima koji je znao ispravno procijeniti njihovu vrijednost. I on se prvi prebacivao na druge proizvode u trenutku kada bi one u kojima je bio pionir postale previše popularne."
Ljubazan ili bezobrazan, visoko obrazovan ili s osnovnom školom. Koja je to karakteristika trejdera koja jamči uspjeh?
"Disciplina i strpljenje. Sve ostalo se jako razlikuje od osobe do osobe, ali ove dvije karakteristike se pojavljuju kao konstanta."
Ako uspoređujemo prošlost sa sadašnjim periodom, kako stojimo po pitanju volatilnosti? Živimo li u vremenu kada su okolnosti izrazito nepredvidljive?
"Vidio sam puno volatilnija vremena. Kada sam prvi put ušao u ovaj posao 70-ih smo imali lude okolnosti. Recimo šećer koji je poletio s dva centa na 60 centi. Imali smo zlato koje je s 35 dolara poletjelo na gotovo 1.000. To su golemi pomaci i volatilnost. Poznati krah burze smo imali 1987. godine. To je valjda najvolatilniji dan u povijesti. Tada je tržište palo 35 posto u jednom danu. Trenutno su tržišta relativno malo volatilna. Posljednji jako volatilni period bio je 2008. godine."
Na koncu, postoje li pravila igre u ovom poslu koja se odnose na svakoga i još važnije, kako prolaze oni koji se na takva pravila oglušuju?
"Ako nemate rigorozno upravljane rizikom, onda je samo pitanje vremena kada ćete biti izbačeni iz igre. Ali i tu imamo nekoga tko je razbio sva pravila. Riječ je o Jimmyju Balodinasu. On je bio tip trejdera koji bi u slučaju da tržište nevjerojatno raste, prodavao kao lud. Za svako pravilo postoje iznimke. On je kršio sva pravila i bio među najuspješnijima. Ali ja ljudima govorim da ne trguju kao on."
Malo je poslova u kojima su okolnosti toliko dinamične kao što je trading, a tada je zaista jako teško pronaći jedan zajednički nazivnik i reći, to je to. Imamo recept. Na žalost, nemamo ga niti mi nakon razgovora s Jackom Schwagerom. Tražimo dalje.