Dobra bi vijest trebala biti da će sirovinama padati cijene, a za Europsku središnju banku ključ za kraj dizanja kamatnih stopa ostaje temeljna inflacija. Europske su dionice imale najgori tjedan u zadnja tri mjeseca, dok se unatoč napredovanju zelene tranzicije čini da plin neće tako brzo u povijest.
Sirovinama cijene niže
Cijene sirovina će u 2023. godini nastaviti usporavati, na što će utjecati visoke kamatne stope, pad potražnje i prošlogodišnja visoka baza, navode analitičari Bloomberg Adrije u najnovijoj analizi tržišta sirovina.
"Kina je trenutno ključni igrač na ovom tržištu, a s obzirom na to da njen ekonomski razvoj napreduje sporije nego što se očekivalo, cijene sirovina generalno padaju, uz neke pozitivne rizike koji dolaze iz pokušaja da se ekonomija ubrza", navode analitičari.
Ključ temeljna inflacija
Europska središnja banka (ECB) "ulazi u posljednju etapu" stezanja monetarne politike, izjavio je njezin potpredsjednik Luis de Guindos u razgovoru za španjolski dnevni list ABC.
Kako je rekao, trenutak kada će se zaustaviti rast kamatne stope ovisi o ekonomskim pokazateljima, a ključno je što će se događati s temeljnom inflacijom. ECB je dosad troškove zaduživanja podigao za četiri postotna boda od srpnja prošle godine, a idući mjesec još jedno podizanje kamatne stope gotovo je pa sigurno, najvjerojatnije za 25 baznih bodova. Sada je depozitna kamatna stopa na 3,5 posto.
Najgori proljetni tjedan
Padom vrijednosti dionica u petak je zaključen najgori tjedan na europskim burzama u posljednja tri mjeseca. Ulagače su na samom kraju uzbudljivog tjedna pokolebale vijesti o tome da je poslovanje u eurozoni prestalo rasti nakon produbljivanja problema u proizvođačkom sektoru.
Paneuropski indeks Stoxx 600 u petak je pao za 0,3 posto i time svoj tjedni pad povisio na ukupno 2,9 posto, što mu je najgori rezultat u više od tri mjeseca. Uz nepovoljne vijesti o poslovnoj aktivnosti, loše raspoloženje investitora dijelom je bilo posljedica i dodatnog rasta referentnih kamatnih stopa u nizu zemalja.
Plin se ne da
Najveći svjetski igrači u području fosilnih goriva šalju jasnu poruku: prijelaz prema zelenoj energetskoj budućnosti zahtijevat će još veće količine prirodnog plina.
Najveći svjetski proizvođači poput Shella ili Chevrona namjeravaju ubrzati investicije u prirodni plin. "Najčišće" fosilno gorivo očito se doživljava kao premosnica prema zelenim izvorima energije, a borci za zaštitu okoliša zalažu se da se smanji njegova uporaba navodeći da ga se predstavlja čišćim no što stvarno jest. Sada ideja da bi potražnja za plinom mogla dosegnuti vrhunac u skoro vrijeme lagano blijedi.
Slijedi…
Novi tjedan počinje laganim statističkim uhodavanjem, pa će tako Eurostat objaviti poljoprivredne indekse cijena za prvi kvartal ove godine.
Zanimljive bi mogle biti i nove informacije o poslovnoj klimi u Njemačkoj iz instituta IFO jer znamo da je Hrvatska, kao uostalom i cijela Europa, prilično ovisna o situaciji u najvećem europskom gospodarstvu.