Kontroverzno tenkovsko streljivo s osiromašenim uranijem dio je novoga vojnog paketa pomoći Ukrajini vrijednog 175 milijuna dolara, koji su najavili iz u srijedu Pentagona.
Najnoviji paket sadržavat će protuoklopne sustave, sustave taktičke zračne navigacije i dodatno streljivo za raketne sustave HIMARS.
Najava se poklapa s posjetom šefa američke diplomacije Antonyja Blinkena ukrajinskom glavnom gradu Kijevu, kamo je došao iskazati podršku Ukrajini i njezinoj protuofenzivi protiv ruskih snaga koja traje tri mjeseca te nije uspjela ostvariti znatnije pomake, prenosi Hina.
Čitaj više
Rusija većim plaćama muškarce pokušava namamiti u vojsku
Vojna služba u ruskim oružanim snagama postala je sve unosnija otkako je invazija započela.
29.08.2023
Još jedan teretni brod napustio ukrajinsku luku unatoč ruskoj blokadi
Brod Primus koji plovi pod zastavom Liberije napustio je ukrajinsku luku u subotu ujutro.
26.08.2023
Pšenica zadržala gubitke dok izvoz s Crnog mora traje unatoč sukobima
Pšenica ostaje 19 posto niža ove godine zbog obilnih žetvi.
15.08.2023
Biden od Kongresa traži dodatne 24 milijarde dolara za pomoć Ukrajini
Zahtjev uključuje i četiri milijarde dolara namijenjenih osiguranju granica te 12 milijardi dolara za pomoć u slučaju katastrofa.
11.08.2023
Pomoć u vrijednosti od 175 milijuna dolara dio je većeg paketa pomoći većeg od milijardu dolara koji je Blinken najavio u Kijevu. Osim toga, bit će poslano više od 665 milijuna dolara vrijedne civilne i vojne sigurnosne pomoći te milijune dolara podrške za ukrajinsku protuzračnu obranu i druga područja, u ukupnoj vrijednosti većoj od milijarde dolara.
Iako je Velika Britanija ranije ove godine Ukrajini poslala streljivo s osiromašenim uranijem, ovo će biti prva američka pošiljka takvog streljiva te će vjerojatno izazvati kontroverze.
Pentagon je to objavio nakon ranije odluke Washingtona da će Ukrajini poslati kasetno streljivo opasno za civile.
Uporaba streljiva s osiromašenim uranijem predmet je žestoke rasprave, a protivnici poput međunarodne koalicije za zabranu takvog oružja tvrde da postoje opasni zdravstveni rizici od gutanja ili udisanja prašine osiromašenog uranija, uključujući rak i mane kod novorođenčadi.
Osiromašeni uranij je nusproizvod obogaćivanja uranija, a koristi se za streljivo zato što mu njegova velika gustoća omogućava da s lakoćom probija zaštitnu oplatu.