Europska središnja banka u četvrtak je podigla referntnu kamatnu stopu za 25 baznih bodova. Nove odluke oko monetarne politike idućeg tjedna donosi i američki Savezni odbor za otvoreno tržište, tijelo tamošnjih Saveznih rezervi (Fed) zaduženo i za odluke o referentnim kamatnim stopama. U srijedu je objavljeno da je opća stopa američke inflacije u kolovozu porasla na 3,7 sa srpanjskih 3,2 posto. Mada je rast cijena neugodna vijest, analitičari procjenjuju da novi podaci ipak neće previše utjecati na odluku Feda.
Čelnici američkih banaka za savezne rezerve puno se više vode podacima o temeljnoj inflaciji koja je u kolovozu nastavila padati. Nakon pauze u lipnju Fed je u srpnju podigao referentnu kamatnu stopu na raspon od 5,25 do 5,5 posto što je najviša razina u posljednje 22 godine.
Mada nije isključena mogućnost još jednog podizanja stopa ove godine, ritam u kojem se to događa sve je sporiji kako se iščekuje kraj ovog razdoblja postroživanja monetarne politike. Uz američki Fed odluku o kamatnim stopama idućeg bi tjedna trebala donijeti i britanska središnja banka, ali i još nekolicina drugih centralnih banaka diljem svijeta.
Idućeg tjedna na rasporedu je i 78. zasjedanje Opće skupštine Ujedinjenih naroda. Očekuje se da će fokus rasprave biti usmjeren na rusku invaziju Ukrajine, ali i sve veću napetost u geostrateškoj podjeli između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
U Zagrebu se krajem idućeg tjedna, u petak i subotu, održava Međunarodni sajam franšiza i poslovnih mogućnosti. Očekuje se sedamdesetak tvrtki koje daju franšize i iz pratećih industrija, a u sklopu sajma održat će se i Forum franšiza Hrvatske gospodarske komore o najvažnijim segmentima franšiznog poslovanja i iskustvima franšizera.
Dan prije početka sajma, u četvrtak, Hrvatska lutrija također u Zagrebu obilježava svoju 50. obljetnicu poslovanja. Lutrija, u kojoj radi oko 1500 zaposlenih, je lani imala 763 milijuna kuna prihoda i 35 milijuna kuna neto dobiti.
Eurostat bi u utorak trebao objaviti službene podatke o kretanju inflacije mjerene indeksom potrošačkih cijena u kolovozu u Europskoj uniji. Preliminarni podaci objavljeni krajem kolovoza za eurozonu pokazali su godišnji skok cijena od 5,3 posto, što je bilo jednako stopi inflacije u srpnju. U cijeloj Europskoj uniji godišnja stopa inflacije u srpnju bila je 6,1 posto.
Dan prije toga cijenama će se baviti i domaći zavod za statistiku koji je najavio objavu prosječnih maloprodajnih cijena dobara i usluga u kunama i eurima za kolovoz. Radi se o cijenama stotinjak proizvoda i usluga koje statističari prate temeljem odredbi koje su pratile uvođenje eura u Hrvatsku.
Državni zavod za statistiku (DZS) idućeg će tjedna u četvrtak objaviti i podatke o kretanju plaća u srpnju. Prosječna neto plaća u lipnju iznosila je 1150 eura i bila je realno 4,5 posto viša nego godinu prije, odnosno 0,6 posto viša nego u svibnju. Realni rast plaća u prvih šest mjeseci iznosi 1,8 posto.
Europski i domaći statističari će također objavljivati i podatke o kretanju proizvodnje u građevinskom sektoru. Eurostat je svoju objavu proizvodnih podataka u građevini najavio za srijedu dok će podatke o obujmu građevinskih radova za srpanj DZS objaviti u četvrtak.
A kakva je situacija u farmaceutskom sektoru otkrit će analitički tim Bloomberg Adrije svojim pregledom proizvođača lijekova u Hrvatskoj i ostatku Adria regije. Nazdravlje!