Regionalnoj farmaceutskoj industriji ne treba lijeka, no Rusija je otvorena rana jer je ona kritično izvozno tržište farmaceutskih proizvoda Adria regije, pokazuje analiza Bloomberg Adrijinog analitičkog centra. Uzdrmala je Rusija čitavu Europu, tržište su preplavile ukrajinske žitarice, a sada se tri članice suprotstavljaju EU vlastitom zabranom uvoza. A u našem dvorištu pozitivne vijesti, S&P je poboljšao izglede za buduću promjenu rejtinga hrvatskog duga. Sofascore je pak zabio još jedan gol.
Kako stoji regionalna farmaceutika?
Farmaceutske kompanije u Adria regiji lani su, usprkos nestašicama lijekova, poteškoćama u dobavljačkim lancima i napetostima u istočnoj Europi, imale još jednu sjajnu godinu. One najveće, s prihodima višim od 80 milijuna eura, zajedno su ostvarile kumulativnu prodaju u visini 5,44 milijarde eura, što predstavlja povećanje od 14 posto u odnosu na godinu prije. No, Rusija, kao jedno od najvažnijih izvoznih tržišta i dalje ostaje otvorena rana, pokazuje najnovija analiza Bloomberg Adrije.
Za našu regiju, Rusija je kritično izvozno tržište farmaceutskih proizvoda, uz EU i susjedne zemlje. Analiza pokazuje da se Rusija nalazi među dva najveća izvozna tržišta za lijekove za svaku zemlju u regiji.
Ako se ruska strategija pokaže uspješnom, lokalni farmaceuti bi priliku možda mogli potražiti negdje drugdje. Očekuje se da će sve starija populacija u Europi u budućnosti dovesti do povećanja potrošnje u zdravstvu i potražnje za farmaceutskim proizvodima.
Ne ukrajinskim žitaricama
Poljska, Mađarska i Slovačka suprotstavit će se odluci Europske unije o završetku zabrane uvoza žitarica iz Ukrajine, te su priopćile da će nastaviti s vlastitim restrikcijama kako bi zaštitile svoja tržišta. Njihove mjere neće se odnositi na ukrajinske proizvode koji prema trećim državama samo prolaze kroz Istočnu Europu, a očekuje se da će efekti odluke Unije – i brzog protuodgovora – na svjetska tržišta biti ograničeni.
EU je dozvolila da zabrani, koja je također pokrivala Rumunjsku i Bugarsku, u petak istekne rok trajanja kao što je to bilo i predviđeno, uz izjavu da više nema poremećaja na tržištu koji su bili razlog za inicijalnu odluku.
Ukrajina je pristala na uvođenje pravnih koraka, poput izvoznih dozvola, unutar idućih 30 dana kako bi se izbjegao nagli skok izvoza prema Europi, priopćeno je iz EU. Iz Unije su dodali i da će nastaviti pratiti tržište.
S&P poboljšao rejting Hrvatske
Poznata svjetska agencija za ocjenu kreditnog rejtinga S&P objavila je u petak navečer da je poboljšala tzv. izglede za buduću promjenu ocjene hrvatskog rejtinga iz "stabilnih" u "pozitivne". Istovremeno je potvrđena i BBB+ ocjena za dugoročni dug Hrvatske. Nova promjena znači povećanu vjerojatnost da bi ocjena rejtinga u idućih godinu dana mogla biti promijenjena na bolje.
"Pozitivni izgledi znače da bismo mogli podići ocjenu rejtinga ako Hrvatska postigne bržu integraciju u bogatiju ekonomiju eurozone", objašnjavaju u S&P-u. Iz te agencije svoju najnoviju promjenu objašnjavaju time što "nedavni ulazak Hrvatske u eurozonu uz njenu sve dublju europsku i međunarodnu integraciju služe kao glavno sidro za politiku kojom se jača otpornost njene ekonomije i potencijal za rast".
Analitičari S&P-a predviđaju da će "ekonomski rast biti brži u Hrvatskoj nego u većini država eurozone, zahvaljujući podršci iz turističkog sektora, stabilnoj potrošnji i čvrstim investicijama". Uz to, očekuju i da će snažan rast poreznih prihoda smanjiti hrvatske fiskalne deficite i smanjiti razinu zaduženosti opće države.
Iskorak Sofascorea
Tvrtka Sofascore sa svojom je aplikacijom za praćenje i analizu sportskih rezultata postigla još jedan zgoditak, naime njihov je app s Google Play Storea skinut više od 50 milijuna puta.
Proizvod koji je u potpunosti osmišljen i proizveden u Hrvatskoj prometnuo se u jednu od najpopularnijih aplikacija za praćenje sporta na svijetu. Iz Sofascorea ističu kako omogućuju napredno praćenje preko 11 tisuća turnira u 24 sporta na više od 40 jezika te kako imaju više od 25 milijuna aktivnih korisnika mjesečno.
"Ovo je za nas još jedna velika potvrda da smo na dobrom putu! Od samog smo početka željeli stvoriti najbrži i najpouzdaniji proizvod za praćenje sportskih rezultata uživo. Kontinuirano radimo na razvoju proizvoda i poboljšanju korisničkog iskustva, pratimo trendove na tržištu i unapređujemo dizajn, a koristimo nove tehnologije i softverska rješenja poput Big data, umjetne inteligencije i crowdsourcinga", rekao je Zlatko Hrkać, izvršni direktor Sofascorea.
Slijedi…
Državni zavod za statistiku u ponedjeljak će se baviti prosječnim maloprodajnim cijenama dobara i usluga u kunama i eurima za kolovoz. Radi se o cijenama stotinjak proizvoda i usluga koje statističari prate temeljem odredbi koje su pratile uvođenje eura u Hrvatsku.