Nakon što je Bloomberg Adrijin analitički tim analizirao farmaceutsku industriju, istražili smo koji su naši najjači igrači i Pliva je bez premca među domaćim farmaceutskim tvrtkama. A Hrvatskim startupima priprema se 80 milijuna eura rizičnog kapitala. Ako pak želite ulagati na burzi - Triple Witching dan je prilika za dobru zaradu. Dok neki trguju kupci sa zanimanjem prate situaciju oko zamrzavanja cijena. Ekonomski analitičar Andrej Grubišić smatra kako trgovci nisu krivi za inflaciju, te da zamrzavanje cijena nije rješenje.
Pliva neprikosnovena
Regionalna farmaceutska industrija lani je uprihodila gotovo 5,5 milijardi eura, što je rast od 14 posto u odnosu na godinu ranije, pokazala je analiza našeg istraživačkog tima od ponedjeljka.
Prema podacima Fine, šest najvećih domaćih kompanija lani je ostvarilo prosječni rast prihoda od 7,6 posto, dakle, nisu uspjele pobijediti inflaciju, ali i dalje je njihovo poslovanje sasvim solidno s obzirom na rast ulaznih troškova. Ne mogu se požaliti ni zaposlenici jer im je plaća za oko 50 posto veća od prosječne.
Na prvom mjestu, daleko ispred konkurencije, nalazi se Pliva. Nekada domaća perjanica, danas u vlasništvu izraelske Teve, lani je uprihodila 665 milijuna eura, što je rast od 4,8 posto u odnosu na 2021., dok je dobit rasla za 5,1 posto, na 122 milijuna eura. Prosječna plaća za njihovih preko 2.600 zaposlenih lani je iznosila više nego pristojnih 2.920 eura. Koliko je moćna Pliva pokazuje i podatak da drži udio od preko 60 posto u prihodima i dobiti kompletne ljestvice.
Fond rizičnog kapitala
Potpisan je ugovor koji bi krajem iduće godine hrvatskim startupovima na raspolaganje mogao staviti 80 milijuna eura rizičnog kapitala. U ponedjeljak popodne u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) medijima je predstavljeno lansiranje novog instrumenta "Fond rizičnog kapitala".
Sporazum o financiranju tog instrumenta prošloga su tjedna potpisali MRRFEU, Europska investicijska banka i Europski investicijski fond. Croatian Venture Capital Initiative II nastavak je programa koji je u Hrvatskoj debitirao 2018. godine i između ostalog, rezultirao razvojem tržišta rizičnog kapitala.
"Ranija verzija ovog financijskog instrumenta, nazvana "ESIF Fond rizičnog kapitala", pokazala se iznimno uspješnom u prethodnom financijskom razdoblju. Tadašnji financijski instrument postigao je iznadprosječan uspjeh rezultirajući s više od 140 investicija u ukupnom iznosu od 31 milijun eura. S obzirom na to da je naglasak na digitalizaciji, ne čudi da je najveći interes pokazala upravo hrvatska tehnološka scena", kazao je ministar Šime Erlić.
Triple Witching dan
Ako volite dinamično trgovanje na burzama onda u svojim kalendarima posebno označite treći petak ožujka, lipnja, rujna i prosinca. Naime, tada se događa Triple Witching Day, odnosno dan u kojem istodobni istječu tri vrste ugovora o financijskim derivatima na tržištu: opcije na dionice, terminski ugovori na dioničke burzovne indekse i opcije na dioničke burzovne indekse.
Jedna od primarnih odlika Triple Witching Daya je porast obujma trgovanja i volatilnost tržišta jer trgovci i institucionalni investitori pokušavaju kompenzirati, zatvoriti ili promijeniti svoje pozicije. To dovodi do mahnite aktivnosti i naglih promjena cijena.
Zamrzavanje cijena nije rješenje?
"Često čujemo u javnom prostoru da je dizanje cijena određenih biznisa, primjerice trgovačkih lanaca, uzrok inflacije. To je konceptualno netočno. Inflacija sama po sebi je podizanje cijena. Ne može fenomen sam sebi biti uzrok", rekao je ekonomski analitičar Andrej Grubišić.
Također, Grubišić je ukazao na nedostatak statističke povezanosti između stopa inflacije i stopa profitnih marži tijekom posljednjih šest godina. Naime, analize su pokazale da očekivana korelacija između tih dviju varijabli nije postojala. Isto tako, bruto profitne marže u trgovini bile su na sličnim razinama u 2021. i 2022. kao i prije pandemije, što se može objasniti različitim faktorima, uključujući veći obujam poslovanja, bolje uvjete kod dobavljača te različite asortimane proizvoda.
No, situacija se mijenja kada se razmotri neto profitna marža, koja uzima u obzir sve druge troškove. Nacionalni lanci imaju niže neto marže u usporedbi s regionalnim lancima, što sugerira da manje reinvestiraju svoju zaradu i imaju niže troškove operacije i duga.
Slijedi…
Eurostat će danas objaviti službene podatke o kretanju inflacije mjerene indeksom potrošačkih cijena u kolovozu u Europskoj uniji. Preliminarni podaci objavljeni krajem kolovoza za eurozonu pokazali su godišnji skok cijena od 5,3 posto, što je bilo jednako stopi inflacije u srpnju. U cijeloj Europskoj uniji godišnja stopa inflacije u srpnju bila je 6,1 posto.