Fitch Ratings je u petak potvrdio ocjenu hrvatskog kreditnog rejtinga na razini 'BBB', što je samo jedna razina više nego što je hrvatski rejting kod te agencije bio 1997. godine (BBB-). Uz potvrdu rejtinga stigla su i pozitivna očekivanja za njegovo kretanje u budućnosti.
Potencijalni daljnji rast rejtinga sprečavaju "visoki, ali padajući" javni dug, te "slaba povijest implementacije strukturnih reformi u kombinaciji s nepovoljnom demografskom strukturom", stoji u objavni kreditne agencije. S druge strane, rejting podržavaju "čvrste strukturne" osnove, uključujući "više indekse razvoja i upravljanja državom od usporedivih zemalja, usidrene članstvom u EU, te BDP-om po stanovniku koji je oko 40 posto viši od medijalne vrijednosti za druge države s ocjenom 'BBB'".
Pozitivni izgledi odraz su očekivanja Fitchevih analitičara da će Hrvatska uvesti euro početkom 2023. što će imati "izravan pozitivan utjecaj" na njihove modele, dijelom i zbog pozitivnog utjecaja na smanjenje transakcijskih troškova, te smanjenje tečajnog rizika i rizika za financijski sektor.
U Fitchu navode da čak i ako Hrvatska ne uspije ispuniti kriterij inflacije, koji je još jedini upitan za uvođenje eura, tamo ne očekuju da bi odgoda ulaska u eurozonu bila dulja od godinu dana. Prema njihovim prognozama inflacija bi ove godine u prosjeku trebala iznositi 7 posto, što je najviša razina u posljednja dva desetljeća, s time da bi u drugom tromjesečju mogla skočiti i u dvoznamenkastu zonu. Za iduću godinu predviđaju povratak inflacije na prihvatljivijih 3,5 posto.
U Fitchu prognoziraju da će ovogodišnji hrvatski gospodarski rast iznositi 3,3 posto za što će dijelom biti odgovorno usporavanje rasta kod ključnih vanjskotrgovinskih partnera. S druge strane, očekuje se pozitivan utjecaj nastavka oporavka uslužnog sektora, posebice turizma. Iduće godine BDP bi trebao rasti po blago višoj stopi od 3,7 posto, drže analitičari Fitcha.
Hrvatska vlada u subotu je priopćenjem pozdravila odluku Fitch agencije o potvrdi kreditnog rejtinga. U objavi se navodi da je potvrda rejtinga "poruka gospodarske stabilnosti Hrvatske u okolnostima suočavanja s posljedicama ruske agresije na Ukrajinu, inflatornih pritisaka i drugih izazova". U priopćenju Fitcha pak stoji da je Hrvatska "manje izložena makro-izazovima koji proizlaze iz rusko-ukrajinskog konflikta od drugih zemalja u regiji". Tamo dodaju i da su "izravne veze s Rusijom i Ukrajinom vrlo ograničene u pogledu izvoza (manje od 1,5 posto od ukupnog iznosa), investicija i turizma (1 posto)", iako je "ovisnost o uvozu energije slična europskom prosjeku (56 posto)".
Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je da će "članstvo u europodručju iduće godine donijeti (..) brojne koristi hrvatskim građanima i gospodarstvu, a ujedno će Hrvatskoj pomoći da bude otpornija na krize".