Sve više pazimo na svoju prehranu, dostupne su nam namirnice u svako doba godine, što je prije manje od 50 godina bilo nezamislivo. Stoga ne čudi da je dijeta najčešći pojam na mrežnim pretraživačima te u svega 26 sekundi dobijete oko 5,47 milijuna rezultata.
Mnogi se boje yo-yo efekta, pa se odlučuju potražiti pomoć nutricionista, koji se množe kao gljive poslije kiše. Internetski pretraživač nam je ponudio 616 tisuća rezultata na pojam nutricionist. Uvidom u Finin registar dolazimo do spoznaje kako su mahom registrirani kao obrti, pa o njima nema dostupnih financijskih podataka.
No tko su oni zapravo? Uloga nutricionista je proučavanje hrane i njezina utjecaja na ljudsko zdravlje te savjetovanje o zdravim načinima prehrane. Uz sve to, mnogi će ponuditi i pregled biorezonantnim uređajem za koji kažu da može detektirati, između ostalog, intoleranciju na određene namirnice i alergene.
Čitaj više
U Hrvatskoj si grad veličine Zadra ne može priuštiti zdravu prehranu
Prema podacima Svjetske banke, dnevni trošak za zdravu hranu za jednog Makedonca u 2021. godini iznosio je 3,61 dolar.
29.07.2023
Nutricionistica sumnjičava prema Ozempicu, novi hit je Veganuary
Ozempic i Wegovy iz tvrtke Novo Nordisk postali su svjetski fenomen.
07.01.2024
Deset najukusnijih jela prema Googleu
Odgovor na pitanje "što da danas kuham" uključuje deset najtraženijih recepata na Googleu za 2023. godinu.
24.12.2023
Vrijedi li biftek od 1.000 eura zaista toliko
U novom elitnom restoranu također na Mayfairu, Aragawa, cijene koje oduzimaju dah nisu za morsku hranu, već za govedinu.
01.12.2023
Kako je detektirati?
Brojni su simptomi zbog kojih možemo posumnjati na intoleranciju poput gastrointestinalnih (grčevi u trbuhu, nadutost, mučnina, vjetrovi, proljev, zatvor i sindrom iritabilnog crijeva), pretilosti, respiratornih, psiholoških... Ona se događa kada tijelo prepoznaje određenu hranu koju jedemo kao "štetnu", iako je možda riječ o sasvim zdravoj namirnici poput jabuke ili orašastih plodova.
A biorezonantni uređaj radi na principu emitiranja elektromagnetskih valova u tijelo kroz elektrode, objasnila nam je Ana Marčac, nutricionistica i vlasnica centra Nutriobalance. Tijelo, kaže, ima različite frekvencije, a uređaj te frekvencije registrira te ih analizira.
Tako "možemo otkriti disbalanse u tijelu, osjetljivost na određene namirnice i druge možebitne probleme u tijelu koje klijenti nisu otkrili putem klasičnog pristupa koji se provodi, poput vađenja krvi i analiza, raznih nalaza, a koji znanstveno priznato detektira promjene u tijelu", objasnila je Marčac.
Taj klasičan pristup kod nas provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", pa smo ih upitali za mišljenje o biorezonantnom uređaju. "Radi se o području izvan domene naših stručnjaka te nemamo informacija o tome", poručili su.
Oni pak intoleranciju na hranu utvrđuju iz krvi. "Intolerancija se određuje biokemijskom metodom, kvantitativno, preko specifičnih antitijela imunoglobulina IgG4 imunoenzimatskom metodom iz seruma krvi. Metoda se temelji na reakciji antigena (namirnica) i antitijela – ELISA tehnikom", objasnili su za Bloomberg Adriju iz Zavoda.
Nutricionistica Alma Bunić smatra kako biorezonanca "ne može zamijeniti nalaze krvi, ali može biti od pomoći kao smjer u kojem trebamo gledati i razmišljati".
Ciljane dijete
Koju god metodu odabrali, nakon nje slijedi eliminacijska dijeta. "Nakon identificiranog alergena preporučuje se konzumacija namirnica koje se dobro podnose i ne izazivaju intoleranciju", objašnjavaju iz Zavoda.
Izrađuju se i planiraju individualni jelovnici koji ne sadrže namirnice niti jela koja imaju imali udio nepodnošenja. Tu do izražaja dolazi glavna funkcija nutricionista. Pomažu u planiranju zdravih jelovnika, daju korisne upute o kupovini i pripremi hrane, kao i o organizaciji pravilnog rasporeda obroka u danu.
Što god odabrali, alternativni ili klasični pristup, kvalitetna prehrana preduvjet je za kvalitetan život bez kroničnih bolesti.