Ključne zemlje shvatile su kako je Hrvatska u Schengenu EU-ov interes, istaknuo je u srijedu potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
"Hrvatska ne da je spremna za Schengen, ona je formalno spremna. Vijeće Europske unije potvrdilo je tu spremnost. Hrvatska je jedina država koja je prošla pregovore za Schengen po novom modelu, po novim evaluacijskim kriterijima. To je za nas bio jedan veliki izazov", rekao je Božinović za HRT.
Ministar je uspješno zaobišao komentirati špekulacije kako bi Slovenija, koja ima neriješen teritorijalni spor, mogla blokirati pristup Hrvatske. Na tu je temu kazao tek da bi Slovenija bila glavni korisnik hrvatskog ulaska u Schengen.
"Jedno je politički nešto pričati, ali kada prebacimo temu na sigurnost, neupitno je da je Hrvatska u Schengenu interes Europske unije. To su najvažnije europske zemlje, uključujući predsjedavajuću Francusku, itekako dobro shvatile. Imati ovako spremnu državu na najduljoj vanjskoj granici EU-a, siguran sam da će svi pa i susjedi Slovenci to dobro razumjeti", dodao je osvrnuvši se na današnju konferenciju ravnatelja policije jugoistočne Europe.
Na toj se konferenciji, koja je dio strateškog partnerstva koje su potpisali Andrej Plenković i Emmanuel Macron, očekuje rasprava o dvije ključne teme – suradnji policija i suradnji na polju civilne zaštite.
"Hrvatska policija je sada 24 sata dnevno povezana s FBI-jem, s Terrorist Screening Centerom i Ministarstvom domovinske sigurnosti, to su sve elementi koji Hrvatsku postavlja u sam vrh policija s kojima SAD i EU mogu surađivati", istaknuo je Božinović te dodao kako je hrvatska policija u posljednjih nekoliko godina razbila više od stotinu kriminalnih skupina.
Orbanova poruka
Božinović je izjavio i kako je mađarski premijer Viktor Orbán, govoreći o otetom moru, govorio o povijesnoj činjenici.
"Vrlo odlučno ćemo odbaciti svaku aluziju na bilo kakve teritorijalne pretenzije prema hrvatskom području. Tu nitko ne može računati na drugačiji stav Hrvatske. Siguran sam da su Mađari primili tu poruku. Hrvatska je neovisna država i štiti svoj teritorij i suverenitet te nikome neće, pa ni kroz prigodne izjave, dopustiti da se tim koristi u ne znam kakve svrhe. To proći neće", kategoričan je bio ministar koji je uvjeren kako će Europska unija ostati jedinstvena unatoč različitim pozicijama članica što se tiče ovisnosti o ruskim energentima, a time i različitim stajalištima vezanima uz sankcije Rusiji u vezi s energentima.
"Siguran sam da će jedinstvo ostati jer su ulozi puno veći. U Ukrajini u ratu zapravo se štite temeljne europske vrijednosti, društava koja se temelje na demokraciji, vladavini prava, slobodnoj trgovini. To je kohezivni faktor. Europa zapravo sada plaća cijenu svoje naivnosti jer se previše naslonila na jedan pravac dostupnosti energenata. Hrvatska je pokrenula proces diverzifikacije, izgrađen je LNG na Krku i mi smo suočeni s time da je Hrvatska danas vrlo važan 'hub' kada je u pitanju dolazak energenata na teritorije EU-a. Možda se nekome to ne sviđa, no to su činjenice", istaknuo je.
Ukrajinske izbjeglice
Naveo je i podatak kako se u Hrvatskoj trenutačno nalazi malo više od 17.300 Ukrajinaca, od kojih su 85 posto žene i djeca.
Podsjetio je da su od prvog dana postavili jasan i transparentan sustav za izbjeglice te uveli i aktivirali privremeni mehanizam zaštite koji im omogućava sva prava, uključujući i integraciju na tržište rada.
"Cijeli taj proces, mogu sa zadovoljstvom konstatirati, prolazi bez problema i poteškoća. Mislim da su Ukrajinci zadovoljni i zahvalni tretmanom u Hrvatskoj."
Objasnio je i razliku između ukrajinskih izbjeglica i migranata.
"Sve ukrajinske izbjeglice u Hrvatsku su ušle, iako traje rat, na graničnim prijelazima s dokumentima, za razliku od migranata koji iz BiH praktički ne dolaze na granični prijelaz, niti imaju osobne dokumente, to je vrlo bitna razlika", zaključio je Božinović.