Proteklih godina u balkansku fintech industriju investirano je 1,7 milijardi eura, a Hrvatska u tome čak niti ne stoji loše. Iščekuje se drugi krug francuskih parlamentarnih izbora koji će pokazati hoće li desničari preuzeti vlast.
Digitalni divovi Airbnb i Meta opet su na meti lokalnih i europskih regulatora. Financijska agencija objavila je kako su sve kategorije hrvatskih poduzetnika lani ostvarile profit. Utorak donosi novu procjenu kretanja inflacije.
Balkanski fintech
Hrvatska narodna banka prošlog je tjedna objavila kako je broj domaćih potrošača koji se koriste uslugom mobilnog bankarstva lani porastao za sedam posto. Upravo su te usluge jedna od glavnih proizvoda sektora financijske tehnologije (eng. fintech) o čijem se stanju na Balkanu može više saznati iz novog izvještaja platforme za poduzetnički kapital Pulsar.
Izvještaj otkriva da je od 2018. do 2023. godine u balkansku regiju uloženo 1,7 milijardi eura u fintech tvrtke pri čemu Rumunjska, Mađarska i Bugarska čine većinu. No i Hrvatska ima svoje igrače u tom sektoru, a među najpoznatijima se nalaze Aircash, Keks Pay, Electrocoin, Oradian i Fonoa. S vremenom potrebnim za pokretanje poslovanja od samo 20 dana i povoljnim regulatornim okruženjem, Hrvatska privlači sve veći broj fintech poduzetnika i investitora.
Francuska politika
Francuski izbori i dalje su glavna političko-gospodarska tema u Europi. Nakon prvog kruga parlamentarnih izbora održanih u nedjelju u kojem je oko trećine birača podržalo desničarsku stranku Nacionalno okupljanje, čime je izbila na prvo mjesto po podršci birača, sada se očekuje drugi krug izbora koji se održavaju u nedjelju. U drugi krug parlamentarnih izbora u Francuskoj ulaze samo najjače stranke iz prvog kruga, a izborna taktika i matematika mogu rezultirati i u pobjedi centrističko-lijevog saveza gdje se nadaju da desničare ipak mogu zadržati izvan vlasti.
U međuvremenu vrijednost eura je porasla zahvaljujući procjenama da Nacionalno okupljanje ipak neće lako osvojiti nužnu apsolutnu većinu. Te su procjene umirile strahove investitora kako bi druga europska ekonomija po veličini mogla krenuti u radikalniju promjenu politike.
Digitalna regulativa
Airbnb, jedna od najpopularnijih platformi za kratkoročni najam smještaja sve je češće na meti regulatora. Takve se platforme proteklih desetak godina izdvaja kao glavne krivce za rast cijena smještaja u brojnim svjetskim gradovima zbog čega su u Barceloni nedavno odlučili kako će od 2029. godine zabraniti kratkoročni najam. No medalja ima i drugu stranu o kojoj u Adria regiji svjedoče brojni iznajmljivači koji putem tih platformi zarađuju.
I dok se ne iskristaliziraju stavovi o kratkoročnom smještaju na lokalnim razinama Europska unija se u međuvremenu okomila na jednog drugog digitalnog diva, Metu. Krovna kompanija društvenih mreža Facebook i Instagram dobila je upozorenje zbog svojeg modela pretplate bez reklama, a prijete joj i visoke kazne.
Poduzetnički profiti
U međuvremenu hrvatski poduzetnici uspijevaju i dalje poslovati pozitivno. Financijska agencija objavila je kako su lani sve kategorije poduzetnika – veliki, srednji, mali i mikro – poslovale s profitom. Mikro poduzetnici ostvarili su 1,3 milijarde eura neto dobiti, mali poduzetnici 2,4 milijarde eura, srednji poduzetnici 2,1 milijardu eura, a veliki poduzetnici tri milijarde eura.
Lipanjska inflacija
Utorak donosi preliminarne procjene o kretanju potrošačkih cijena, odnosno stope inflacije u Hrvatskoj i ostatku eurozone u lipnju. U svibnju je godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj bila 4,3 posto, u eurozoni 2,6 posto, a Europskoj uniji 2,7 posto. Eurostat će objaviti i podatke o kretanju nezaposlenosti na razini Unije u svibnju te informaciju o tome koliko je bilo odobreno građevinskih dozvola u prvom tromjesečju.
U Zagrebu se u utorak održava konferencija o održivom poreznom sustavu, a organizira je Američka gospodarska komora u Hrvatskoj. Domaći obrtnici će svečanom akademijom obilježiti Dan Hrvatske obrtničke komore, te će se tom prilikom najzaslužnijim obrtnicama i obrtnicima dodijeliti priznanja.