Električna energija s mora će nam doći najranije sredinom idućeg desetljeća, a tada vjerojatno više nitko neće kupovati novine s obzirom na strmoglav pad tržišta dnevnog tiska. Hrvatska prkosi padu industrijske proizvodnje u Europskoj uniji, a ne stoji loše ni s izdanim građevinskim dozvolama.
Energija s pučine
Agencija za ugljikovodike (AZU), koja u svom djelokrugu ima i dio zelenih tehnologija kao što je uporaba vodika i pučinske vjetroelektrane, procjenjuje da bi vjetroelektrane na moru u Hrvatskoj mogle početi proizvoditi električnu energiju najranije za desetak godina.
Istarska regionalna energetska agencija Irena već neko vrijeme djeluje na promicanju mogućnosti korištenja pučinskih vjetroelektrana za ostvarivanje energetske samodostatnosti te regije i zamjenu fosilnih proizvodnih pogona kao što je termoelektrana Plomin.
Tržište prepolovljeno
Hrvatsko tržište dnevnog tiska, poput brojnih drugih u svijetu, i lani je nastavilo, pa čak i ubrzalo svoj višegodišnji pad. Prema najnovijim podacima iz redovitog godišnjeg istraživanja Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), lani je u Hrvatskoj prodano tek nešto manje od 28 milijuna primjeraka dnevnih "općeinformativnih" novina.
Još 2019. godine prodalo se 53,3 milijuna komada, što znači da je u četiri godine taj broj smanjen za čak 48 posto, odnosno gotovo prepolovljen.
Adio stagnaciji
Europska industrijska proizvodnja pala je u svibnju, a u Hrvatskoj porasla najsnažnije od prošle jeseni, označivši izlazak iz stagnacije, pokazuju u ponedjeljak objavljeni podaci Eurostata.
Sezonski i kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u eurozoni smanjila se u svibnju za 0,6 posto u odnosu na travanj kada je, prema revidiranom podatku, bila stagnirala. U Hrvatskoj je industrijska proizvodnja u svibnju, prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima, porasla za 2,5 posto u odnosu na travanj, najsnažnije od rujna prošle godine.
Bit će zgrada
U Hrvatskoj su u svibnju ove godine izdane 962 građevinske dozvole, što predstavlja rast od 9,8 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, izvijestio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku (DZS).
Od tih dozvola, 88,5 posto ili 852 dozvole izdano je za zgrade, dok je 11,5 posto ili 110 dozvola izdano za ostale građevine poput cesta, pruga, cjevovoda, mostova, sportskih terena i slično.
Slijedi…
Statistika nastavlja tjedni niz. Državni zavod za statistiku objavit će konačni podatak za lipanjsku inflaciju, a Eurostat će nas počastiti detaljima o međunarodnoj robnoj razmjeni u svibnju.
Podravka će u Varaždinu otvoriti pogon za preradu rajčice u sklopu tamošnje tvornice voća i povrća, što će omogućiti povećanje kapaciteta.
U Straßburgu se održava inauguralna sjednica novog saziva Europskog parlamenta.