Francusko ustavno vijeće odobrilo je plan Emmanuela Macrona da podigne dob za odlazak u mirovinu, dajući francuskom predsjedniku poticaj u njegovu pokušaju da okrene stranicu i nastavi s reformom koja ga je učinila duboko nepopularnim i kompromitirala njegovu sposobnost donošenja daljnjih zakona.
Devetočlano tijelo sastavljeno uglavnom od bivših političara i viših državnih službenika odobrilo je temeljne elemente zakona, uključujući ključnu spornu odredbu kojom bi se minimalna dob za odlazak u mirovinu povećala za dvije godine, na 64 godine.
Također, odbacili su jedan od dva zahtjeva koje podržava oporba za proces koji bi mogao dovesti do referenduma o zadržavanju dobne granice na 62 godine – potez koji bi produžio političku i pravnu nesigurnost. Vijeće će odluku o drugom referendumskom zahtjevu donijeti 3. svibnja.
Čitaj više
Francusko ustavno vijeće odlučuje o zakonitosti Macronove mirovinske reforme
Jedno od pitanja je i hoće li ustavno vijeće odobriti mogućnost referenduma o mirovinskoj reformi.
14.04.2023
Macron poručio da prosvjedi neće zaustaviti reforme
Mirovinska reforma izazvala je velike prosvjede širom zemlje, ali francuski predsjednik je nepopustljiv.
30.03.2023
Francuska suočena s novim prosvjedima i eskalacijom nasilja
Francuski sindikati već deseti dan prosvjeduju kako bi prisilili predsjednika da zaustavi mirovinsku reformu.
28.03.2023
Francusku čeka novi val prosvjeda, raspoređen rekordan broj policajaca
Ministar unutarnjih poslova Gérald Darmanin ističe da radikalni ultraljevičari prosvjed žele iskoristiti za stvaranje nereda.
28.03.2023
Vijeće je poništilo neke periferne odredbe zakona, ali to vjerojatno neće natjerati na opsežnu reviziju, a mjere bi ipak mogle biti uključene u druge prijedloge zakona.
Iako je ustavno zeleno svjetlo izvor olakšanja za Macrona, on se još uvijek suočava s dubokim protivljenjem mirovinskoj reformi. Sindikati su ostali neobično ujedinjeni tijekom prosvjeda s anketama koje pokazuju da se većina Francuza protivi podizanju dobi za odlazak u mirovinu i podržava štrajkove koji su započeli u siječnju.
Čak je i umjereni sindikat CFDT naznačio da će nastaviti sudjelovati u protivljenju zakonu, uključujući marševe za praznik rada 1. svibnja. Prije toga, Macron ima dva tjedna da donese zakon, iako se još uvijek može odlučiti da ga ne primjenjuje, kao što su učinili prethodnici pod pritiskom prosvjeda u ovoj fazi zakonodavnog procesa.
Ljutiti sindikati
Oporbeni zastupnici koji su zatražili reviziju zakona od Ustavnog vijeća tvrdili su da je vlada koristila neprikladno sredstvo za reformu, kao i alate koji su ubrzali proces i rasprave učinili nejasnima i neiskrenima. Sindikate i prosvjednike posebno je razljutilo Macronovo korištenje odredbe za zaobilaženje glasovanja o zakonu kada je postalo jasno da nema većinu u Nacionalnoj skupštini.
"Ne možemo očekivati da će Ustavno vijeće riješiti problem koji je čisto politički – ono nikada nije željelo igrati tu ulogu", rekao je Samy Benzina, profesor prava na Sveučilištu u Poitiersu. "Vijeće se ne želi baviti politikom niti govoriti je li reforma dobra ili nije."
Mjere koje su ukinute uključuju obvezu za velike tvrtke da objave stope zaposlenosti starijih radnika i stvaranje novog ugovora za poticanje zapošljavanja starijih od 60 godina. Uklonjene odredbe, koje su bile ustupci koje je vlada napravila kako bi pokušala dobiti potporu oporbenih skupina, još uvijek se mogu usvojiti u posebnom zakonu.
Macronova vlada kaže da je podizanje dobi za odlazak u mirovinu ključno za povećanje stope zaposlenosti i zaustavljanje gomilanja deficita u masovnom javnom mirovinskom sustavu kako stanovništvo stari. Sindikati kažu da će promjena dobnih granica za traženje pune mirovine nesrazmjerno kazniti najmanje imućne i da postoje druge mogućnosti za uravnoteženje sustava, uključujući više poreze na poslovanje i bogate.
Policija očekuje čak 10 tisuća ljudi koji će prosvjedovati u Parizu kasnije u petak, javlja agencija France-Presse.
Macron je pozvao sindikate na sastanak u utorak, priopćio je njegov ured, ističući da je poziv, upućen prije odluke vijeća, održan bez obzira na ishod.