Iako mu je izglasano povjerenje i bez tri velike stranke, koalicijskih partnera, talijanski premijer Mario Draghi nakon svojih izjava da neće ostati na poziciji ako neće imati podršku svih partnera primoran je dati ostavku i sačuvati obraz.
Senat se u srijedu navečer izjasnio, 95 senatora izglasalo je povjerenje vladi, 33 ih je bilo protiv. No puni sastav Senata broji 321 člana, a mnogi od njih nisu glasali. Među njima su i članovi stranka, Draghijevih koalicijskih partnera Pokret pet zvijezda Guiseppea Contija, Liga Mattea Salvinija i Forza Italia Silvija Berlusconija koje su nešto ranije tijekom dana najavile da neće podržati premijera.
Draghi je već ponudio ostavku prošloga tjedna kada je njegov glavni koalicijski partner, stranka Pokret pet zvijezda odbila sudjelovati na glasanju o povjerenju vladi. Premijer je zaključio da više nema podršku potrebnu da nastavi upravljati državom. No, na zamolbu talijanskog predsjednika Sergio Mattarella pristao je pokušati pridobiti podršku među svojim parlamentarnim saveznicima i pričekati novo zasjedanje Senata da vidi kako će proći novo izglasavanje povjerenja vladi.
Čitaj više
Talijanska koalicija nadomak raspada, stranke napuštaju Draghija
Liga Mattea Salvinija, Forza Italia Silvija Berlusconija i Pokret pet zvijezda najavile da neće podržati premijera.
20.07.2022
I bivši talijanski premijer zaziva Draghijev ostanak na vlasti
Ostavka bi bacila Italiju u previranja dok se Europa sprema za recesiju, a Talijani se bore s rastućom inflacijom.
18.07.2022
Zašto je nestabilnost u Italiji ozbiljan rizik za Hrvatsku i regiju
Raspadne li se talijanske vlade, pogoršavaju se izgledi za inozemnu potražnju za robama i uslugama iz Hrvatske i regije.
15.07.2022
Talijanski predsjednik odbio ostavku premijera Marija Draghija
Talijanski premijer mogao bi nastaviti voditi vladu, ali bi situacija trebala biti jasnija nakon što se početkom idućeg tjedna obrati parlamentu.
15.07.2022
Otkad ga je Mattarella početkom 2021. imenovao na čelo talijanske vlade kako bi državu proveo kroz pandemiju covida-19, Draghi je tvrdio da će na poziciji ostati samo ako ima punu podršku svih stranaka u koaliciji. Isti je stav ponovio nedavno nakon što su porasle napetosti u odnosima s Conteom koji je kritizirao državni paket pomoći i stav prema ruskom ratu u Ukrajini.
Nešto ranije tijekom dana Draghi se pomalo prkosno obratio parlamentu sa zamolbom da podrži njegove reforme te prekorio stranke što su zbog unutarnjih sukoba usporile rad njegove vlade u posljednjih nekoliko mjeseci.
Novi izbori morat će se održati u roku od 70 dana otkako ih sazove predsjednik. Sudeći po aktualnim anketama, na njima bi pobijedila koalicija desnog centra predvođena Braćom Italije (FdI, Fratelli d'Italia) ako bi se njezini članovi održali zajedno. No, talijanska politička scena je u previranju i moguće je da nijedna grupa neće osvojiti većinu.
Politička nestabilnost u Italiji može imati višestruko negativne posljedice za Hrvatsku i regiju. Italija je treća po veličini ekonomija Europske unije, a Hrvatska, Slovenija i druge zemlje regije imaju vrlo dobre gospodarske veze s njom.
Slovenija i Hrvatska, primjerice, po 12 posto svojeg izvoza plasiraju na talijansko tržište. Kod Srbije je taj udio osam posto, kod Bosne i Hercegovine pet, a Sjeverne Makedonije četiri posto. Dođe li doista do raspada talijanske vlade, pogoršavaju se izgledi za inozemnu potražnju, komentiraju analitičari Bloomberg Adrije.