Europske burze sumornim su trgovanjem u petak zaključile najgori tjedan u posljednjih pet mjeseci, nakon što podrška i uvjeravanja europskih i američkih regulatora nisu uspjeli rastjerati zabrinutost oko potencijalnog širenja bankovne krize. Paneuropski dionički indeks Stoxx 600 skliznuo je za 1,3 posto, a najveći uteg bile su dionice banaka, osiguravatelja i drugih financijskih posrednika.
Frankfurtski DAX indeks je samo u petak skliznuo 1,3 posto, da bi time tjedni pad dosegnuo 4,3 posto. Pariški CAC je na dnevnoj razini izgubio 1,4 posto, a na tjednoj 4,1 posto svoje vrijednosti, a londonski FTSE indeks je u petak zaključen na 7335,40 bodova, što je za jedan posto niže nego u četvrtak, ali i za 5,3 posto manje nego prethodnog petka.
Još je gore prošao MIB indeks milanske burze jer se u njegovu sastavu nalazi nešto više dionica banaka i drugih financijskih kompanija. Na tjednoj razini vrijednost mu je pala za 6,6 posto i to je bio najoštriji tjedni pad tog indeksa u posljednjih devet mjeseci.
Na početku trgovanja u petak činilo se da su investitori pozitivno reagirali na vijesti o financijskoj podršci američkoj banci First Republic i švicarskoj Credit Suisse. No tijekom dana SVB Financial, krovna kompanija banke Silicon Valley koja je prije tjedan dana zanjihala stabilnost financijskog svijeta, zatražila je stečaj, što je nervozne ulagače opet natjeralo u bijeg.
Utjeha nije stigla niti iz objave o kretanju inflacije u eurozoni. Temeljna inflacija, u čiji izračun zbog volatilnosti ne ulaze cijene energije i hrane, i dalje ne posustaje, što znači da se ne treba nadati skorijem popuštanju restriktivne monetarne politike, odnosno snižavanju referentnih kamatnih stopa.
Nakon tjedna punog razočaranja, fokus ulagača sada će se okrenuti prema američkim Saveznim rezervama. Fed idućeg tjedna donosi odluku o daljnjem smjeru monetarne politike, a FedWatch alat CME grupe pokazuje da tržište u ovom trenutku sugerira vjerojatnost podizanja kamatnih stopa za četvrtinu postotka, na oko 73 posto.