U potezu koji je iznenadio igrače na tržištu, Saudijska Arabija i Rusija odlučile su produljiti svoje jednostrano smanjenje proizvodnje sirove nafte za dodatna tri mjeseca u trenutku kad se države članice organizacije OPEC+ trude održati stabilnost na osjetljivom globalnom tržištu.
Čelna članica Organizacije zemalja izvoznica nafte nastavit sa proizvodnjom smanjenom za milijun barela dnevno do prosinca, objavila je u utorak Saudijska novinska agencija (SPA). Time će se proizvodnja zadržati na oko devet milijuna barela dnevno – odnosno najnižoj razini u posljednjih nekoliko godina – kroz ukupno šest mjeseci.
Rusko smanjenje izvoza za 300 tisuća barela dnevno će se također produljiti za jednako razdoblje, izjavio je zamjenik premijera Aleksandar Novak.
"Ova dobrovoljna odluka o rezanju proizvodnje će se revidirati mjesečno kako bi se razmotrilo ili dodatno smanjivanje ili povećanje proizvodnje", stoji u priopćenju koje je objavila SPA. Saudijska Arabija time namjerava podržati "stabilnost i ravnotežu na tržištima nafte".
Potražnja blizu rekorda
Na svjetskim tržištima polako raste napetost jer se potražnja primiče rekordnim razinama, a ljetni rast cijene nastavio se usprkos nesigurnosti oko gospodarskog rasta u Kini. Najava iz Rijada i Moskve iznenadila je tržišta gdje se očekivalo produljenje od samo jednog dodatnog mjeseca pa je u rano poslijepodne na londonskoj burzi barel Brent nafte skočio za 1,5 posto na više od 90 dolara.
Saudijci su dodatno srezali proizvodnju u srpnju i time produbili smanjenje koje je već ranije dogovoreno s partnerima u savezu OPEC+. Kako većina članica te koalicije već posustaje s proizvodnjom radi poremećaja u poslovanju i manjka investicija, u Rijadu su se odlučili na samostalnu inicijativu kako bi potaknuli cijene.
Države najveći potrošači uputile su Saudijskoj Arabiji i njenim partnerima kritiku zbog intervencije jer globalna potražnja za gorivima raste prema rekordnim razinama, a zalihe se smanjuju. Obnovljeni inflacijski skok bi stvorio pritisak na potrošače i ugrozio oporavak, upozorile su.
Srezane prognoze
Obrana tržišta nije za Saudijce bila bez posljedica. Međunarodni monetarni fond je toj kraljevini oštro srezao prognoze ekonomskog rasta radi očekivane smanjene prodaje nafte. No to se čini kao prihvatljiva cijena kraljevini kojoj bi cijena od gotovo 100 dolara za barel odgovarala kako bi pokrila troškove ambicioznih projekata koje je pokrenuo princ Muhamed bin Salman, procjenjuju stručnjaci Bloomberg Economicsa.
"Ne postoje znakovi da bi se Saudijska Arabija mogla maknuti od sadašnje strategije koja preferira cijenu nauštrb količine", kazao je Bjarne Schieldrop, glavni analitičar za sirovine u banci SEB. "Cijena iznad količine je ono kako oni žele igrati", dodao je.
---U izradi članka sudjelovale Fiona MacDonald i Dana Khraiche.