Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici (OPEC+) dogovorili su novo neočekivano smanjenje proizvodnje za oko 900 tisuća barela dnevno, no cijena sirove nafte na tržištu je snižena jer trgovci sumnjaju da će se dogovor u potpunosti implementirati.
Članice organizacije, među kojima se nalaze Rusija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt i Irak, dogovorile su dodatno smanjenje na virtualnom sastanku, objavila je organizacija na svojim internetskim stranicama. Saudijska Arabija je obećala da će i kroz prvo tromjesečje iduće godine nastaviti sa svojim jednostranim smanjenjem od jednog milijuna barela nafte dnevno.
No trgovci naftom nisu sigurni koliko će daleko članice ići s provođenjem obećanja koja su na "dobrovoljnoj" bazi. Pred kraj razgovora punog nesuglasica Angola je odbila pristati na smanjenje proizvodnje i najavila da će nastaviti proizvoditi na sadašnjoj razini.
Čitaj više
Nafta uoči sastanka OPEC±a zadržala dvodnevni rast
Citigroup smatra da šanse za veće smanjenje proizvodnje iznose 20 posto, što bi cijenu moglo gurnuti na pet dolara po barelu.
30.11.2023
Nafta raste dok Saudijci OPEC+ guraju na smanjenje proizvodnih kvota
Saudijska Arabija traži smanjenje proizvodnje kako bi ojačala tržišta.
28.11.2023
Nafta nastavlja padati dok tržišta iščekuju sastanak OPEC±a
Globalna referentna cijena Brenta pala je ispod 80 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate iznosio oko 75 dolara.
27.11.2023
Cijena nafte pada peti tjedan za redom
Terminski ugovori referentne nafte Brent su u petak ujutro u blagom padu i iznose nešto više od 81 dolara za barel.
24.11.2023
Cijena nafte niža, OPEC+ razmatra politiku proizvodnje za 2024.
OPEC+ je zbog neslaganja oko kvota za afričke članice sastanak odgodio za kraj mjeseca.
23.11.2023
Cijene u terminskim ugovorima vezanim uz WTI naftu su nakon inicijalnog rasta krenule prema dolje pa se u rano poslijepodne po njujorškom vremenu barel nafte prodavao po 76,67 dolara, za 1,5 posto niže nego dan ranije.
"Cijena sirove nafte ide prema dolje jer trgovci, uz nastavak dobrovoljnog smanjenja iz Saudijske Arabije i Rusije, do sada još nisu vidjeli konkretne dokaze o stvarnom postepenom rezanju proizvodnje", izjavio je Bob McNally, predsjednik tvrtke Rapidan Energy. Tržište je "iznenađeno i zbunjeno", dodao je.
Cijena nafte pada već dva mjeseca zbog izdašnih zaliha i pogoršanja ekonomskih prognoza. One bi se mogle dodatno pogoršati iduće godine kad analitičari, među kojima se nalazi i Međunarodna agencija za energiju, očekuju snažno usporavanje u rastu potražnje.
Saudijska Arabija je od srpnja dodatno dobrovoljno smanjila proizvodnju za milijun barela dnevno što je tamošnji ministar energije princ Abdulaziz bin Salman proglasio "slatkišem" za tržište. Iz tog kraljevstva su pokušali i druge članice OPEC-a nagovoriti na sličan potez nakon što su cijene sirove nafte s njihovog maksimuma u rujnu skliznule za desetak posto.
"Čini se da su smanjenja proizvodnje u OPEC-u 'dobrovoljna', a ne dio dogovora OPEC-a", procijenio je Giovanni Staunovo, analitičar u banci UBS. "Zbog toga se javila sumnja da će veliki dio toga biti samo obećanje na papiru i da će tek manji dio barela stvarno nestati s tržišta", dodao je.
OPEC+ je svoj sastanak u četvrtak, inicijalno sazvan za 26. studenog u Beču, morao odgoditi za četiri dana radi sukoba oko proizvodnih kvota nekih afričkih članica.
Grupa je na kraju smanjila kvotu Angole za blizu 200 tisuća barela na oko 1,1 milijuna barela dnevno, ali je pregovarač iz Luande odbio to ograničenje.
"Proizvodit ćemo iznad kvote koju je odredio OPEC", kazao je Angolin predstavnik u OPEC-u Estêvão Pedro. "Ne radi se o nepoštivanju OPEC-a; mi smo izrazili svoju poziciju, a OPEC bi to trebao uzeti u obzir", dodao je.
Otpor Angole neugodno podsjeća na Ekvadorovo napuštanje organizacije. U južnoameričkom proizvođaču su 2017. godine izjavili da će prekršiti svoju kvotu, a država je nakon toga s vremenom izašla iz članstva.
Brazil u OPEC-u
U iznenađujućem potezu Brazil je odlučio pristupiti povelji organizacije OPEC+, što je potez koji ga neće obvezivati na rezanje proizvodnje. Brazilski ministar energetike Alexandre Silveira je na sastanku grupe u četvrtak kazao da će taj potez zemlja povući iduće godine.
"Predsjednik Lula je potvrdio naše prihvaćanje povelje suradnje OPEC-a od siječnja 2024. godine", kazao je grupi ministar što se može vidjeti u video zapisu koji se proširio među delegatima. Grupa je odluku pozdravila aplauzom.
--- U izradi članka sudjelovali Ben Bartenstein i Candido Mendes.